Domov

Zvyky a tradice o Vánocích

České Vánoce jsou bohaté na různé tradice a jsou dokonce motivem pro zahraniční turisty, aby v době svátků navštívili naši republiku. Na rozdíl od jiných zemí u nás Vánoce stále ještě nejsou ryze komerční, ale ani čistě křesťanské. České tradice mají ze všeho jen to nejlepší. S vánočními svátky se v minulosti pojila celá řada tradic, zvyků a pověr. Mnoho z nich je již téměř zapomenuto, ale některé přežily a staly se neodmyslitelnou součástí našich Vánoc.
Vánoční stromeček –  nazdobený stromek se stal jedním z hlavních symbolů vánočních svátků.
Už Keltové používali ozdobený stromeček při uctívání boha Slunce a věčného života. U nás se nad štědrovečerní stůl dávaly jen zelené větvičky, které měly symbolizovat návrat jara. Zdobení stromků bylo ještě začátkem 16. století katolickou církví považováno za pohanský zvyk a pronásledováno. Teprve koncem 16. století byl stromek vzat na milost. Je zajímavé, že první stromky prý byly věšeny za špičku od stropu. První stromeček se rozsvítil v Praze roku 1812 ve vile ředitele Stavovského divadla Jana K. Liebicha. O třicet let později se již stromky prodávaly zcela běžně. V té době si rozvíjející se sklářství získalo nové a významné pole působnosti ve výrobě vánočních ozdob.
Stejně jako zdobení stromečku, má i používání jmelí kořeny ve zvycích starých Keltů. Jmelí podle Keltů přináší štěstí, lásku a plodnost. S dekorační úlohou jmelí během vánočních svátků se poprvé setkáváme v Anglii, odkud se tento zvyk rozšířil i do dalších zemí. O jmelí kolují různé pověry, tradice a zvyky. Nejznámější je jistě líbání pod jmelím, aby byl vztah po celý další rok šťastný a plný lásky. Pokud jste tedy svým blízkým darovali, nebo sami od někoho jmelí dostali, jistě vás štěstí v tomto roce nemine, neboť štěstí přináší jen jmelí darované. A čím víc je na větvičkách bobulek, tím více ho v příštím roce bude.
K předvánočnímu období patří i zapalování svíček na adventním věnci. Adventní věnec je obvykle zdobený šiškami, chvojím, jeřabinami, sušeným ovocem a dalšími drobnostmi. Nedílnou součástí adventního věnce jsou čtyři svíčky. Tyto svíčky vyjadřují čtyři neděli před Vánocemi. Každou adventní neděli se zapálí jedna svíce. Při poslední adventní neděli hoří na věnci tedy všechny čtyři svíce.

Vánoční betlém – Mezi další z vánočních obyčejů patří výroba betlémů a jesliček. Legenda říká, že jesličky poprvé vytvořil o Vánocích v roce 1223 svatý František z Assisi.
Kapr je symbol Vánoc a stal se hlavním chodem štědrovečerní večeře. Traduje se, že ten, kdo si schová šupinku pod talíř, bude mít po celý následující rok štěstí. Kapří šupinka má také zajistit i dostatek peněz a zabránit nouzi, a proto ji nosí celá řada lidí i v peněžence.
Zlaté prasátko vzniklo jako motivační prvek, aby se lidé vydržely postit až do štědrovečerní večeře. Celý den být o hladu je náročné, a tak se začalo říkat, že ten, kdo to vydrží, tak s první hvězdou na nebi uvidí i zlaté prasátko. Prasátko je vánočním symbolem, který představuje synonymum pro štěstí. Ke společné večeři se pak zasedlo poté, co vyšla první hvězda.
Krájení jablka–  Tato klasická a známá česká tradice věštila, zda daného čeká za rok život anebo smrt. Život znamená nález pěticípé hvězdičky a smrt křížek. Této věštby se nemusíte bát. Stačí, když si vezmete zdravé a velké jablko a rozříznete jej pěkně ve středu kolmo ke stopce.
Pouštění lodiček – patří k dávným českým tradicím, z které se dá předpovídat. Majitele skořápky, v které vydrží svíčka nejdéle svítit a nepotopí se, čeká dlouhý a šťastný život. Pokud se skořápka drží při kraji nádoby, její vlastník bude také spíše sedět doma. Jestliže ale skořápka pluje ke středu nádoby, vydá se do světa.
Lití olova – je další velmi zajímavou vánoční zvyklostí. Spočívá v roztavení kousku olova nad plamenem a následné vylití olova do vody.  Podle odlitku pak lidé hádali, co je v budoucnu čeká.

Zvyky u štědrovečerní večeře

– připravil se  jeden talíř navíc, pro náhodného hosta
– pod talíř se schoval zlatý penízek, nebo šupinky z kapra, aby se nás držely peníze
– od slavnostní večeře se nesmělo vstát, protože ten, kdo vstane, do roka zemře.

 
Vánoční zvyky a tradice jsou opravdu různé a je jich mnoho. Záleží pouze na každém člověku, jaké vánoční zvyky a tradice se mu líbí nejvíce, nebo na jaké je zvyklý. Snad žádné období během roku není spojeno s tolika pověrami a kouzly, jako právě Vánoce. Spousta obřadů a mýtů pochází z dávných předkřesťanských dob a byly spojeny se slavením zimního slunovratu.

 

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

1 Comment

  1. Rád jsem si přečetl. V poslední době mě též potěšilo, že český Ježíšek opět pomalu, ale jistě vítězí nad zkomercionalizovaným Santou Clausem, který na nás útočí ze všech stran. Ježíšek vítězí svojí čistotou a láskou, nikoliv pompézní show v obchodech. Máme ho všichni rádi a díky též milé autorce za její článek 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen − 8 =