Děti

Zvládne batole dětské divadelní představení?

Rádi byste šli se svojí ratolestí do divadla, ale nejste si jisti, zda je na divadlo dostatečně zralé? Odrazují vás informace v programu dětských představení, v nichž je doporučen věk 3+? Může vůbec batole zvládnout divadelní představení, a pokud ano, za jakých předpokladů?

Výběr představení

Při zvažování toho, zda vaše dítě zvládne, nebo nezvládne divadlo pro děti, je důležité zvážit konkrétní hru, resp. pohádku (zpravidla). Je dobré předem vědět, v jakých prostorách se představení koná, zda se zhasne, zda budete moci být s dítětem v hledišti, o čem dané představení je, jak je zpracováno a jak dlouho trvá.

Prostor divadla se zhasnutými světly může být pro dítě mladší 3 let obtížně zvládnutelný, naproti tomu odpolední představení na zahradě může být dobrým začátkem. Počítejte s tím, že takto malé dítě udrží pozornost maximálně dvacet minut, a pravděpodobně nebude mít přehled o tom, jak se odvíjel příběh. Spíše bude vnímat situaci jako takovou – že je někde jakési hlediště a naproti němu jeviště, že sedí vedle ostatních dětí, že ve hře vystupují loutky, že herci s dětmi komunikují… S takhle malým dítětem se nechodí do divadla pro to, aby mělo zážitek z pohádky o neposlušných kůzlátkách, ale proto, aby si navyklo na danou situaci a vnímalo ji jako běžnou součást svého života.

Jak začít

Ideální způsob, jak začít s dětmi chodit do divadla, je využít příležitosti například vánočních představení nebo jiných krátkých, třeba i loutkových představení jako součásti jiné akce – dítě se tak poprvé setká s něčím, čemu říkáme divadlo, a delší divadelní představení přímo v divadle bude vnímat správně jako „pohádku“.

Dobré je dítě předem na představení připravit, přečíst pohádku, která je předlohou, seznámit ho s postavami, názorně předvést, o čem pohádka je – nakreslit třeba kůzlátka nebo zkusit děj pohádky nějak jinak dítěti přiblížit. Dítě by mělo na odpovídající úrovni vědět, co ho čeká.

Pokud ho příběh nebo provedení nezaujme, nenuťte ho v sále zůstávat, ale zároveň mu nebraňte sledovat představení z povzdálí nebo z vašeho klína. Jediné, co by v divadle rozhodně nemělo, je hrát si, běhat s ostatními dětmi nebo v zájmu zajištění pozornosti jíst svačinu – mělo by vnímat představení i situaci jako takovou. Pokud ho pohádka nezaujme, odejděte a příště vyzkoušejte jinou, uvidíte, že brzy divadlu přijde na chuť.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

15 − five =