Domov

Žárovky minulosti i budoucnosti

Zbývají vám doma ještě stále klasické žárovky, které se používaly již za vašeho dětství? Tak to už patříte k naprosté menšině. Technologie, kterou v roce 1897 vynalezl Thomas Alva Edison, z našich domácností brzy úplně vymizí. Co ji nahradí?

Klasické žárovce zvoní hrana

Přestože žárovky, na něž jsme byli zvyklí od mala, ještě stále fungují, pojí se s nimi řada nevýhod. Zásadním problémem je jejich obrovská spotřeba elektřiny – LED žárovka o příkonu pouhých 3,5 W je ekvivalentem běžné 60 W žárovky. Je to proto, že žárovka funguje také jako zdroj tepla, přičemž ke svícení samotnému využívá pouze 10 % spotřebované energie. Výborně se tak hodí pouze do terárií, kde její výhřevnost přijde vhod. EU již 8 let pracuje na postupném zakazování různých typů čirých žárovek a všech mléčných žárovek. Jakmile tedy spotřebujete vaše domácí zásoby, budete muset chtě nechtě zvolit jiný způsob svícení.

Úsporná či halogenová žárovka je prvním krokem

Krokem kupředu jsou úsporné žárovky, které při stejném výkonu vykazují až čtyřikrát větší svítivost. Ani ony ovšem zdaleka nejsou ideální, obsahují totiž nebezpečnou rtuť. Jejich užívání se vyplatí při dlouhodobém svícení, časté vypínání a zapínání jim zkracuje životnost. Halogenové žárovky pracují na stejném principu jako ty klasické, jsou ale o 30 % úspornější. Potěší vysokým jasem a efektem průzračnosti, který vytváří. Všeobecně jsou považovány za nejlepší alternativu pro milovníky klasických žárovek – fungují i vypadají podobně, ale mají delší životnost a již zmíněné výhody.

LED osvětlení odpovídá moderním požadavkům

Dlouhá životnost a nízká spotřeba energie, to jsou argumenty, které mluví ve prospěch LED žárovek. Zde výčet výhod samozřejmě nekončí. Mají vysokou svítivost, rozzáří se okamžitě a nezkreslují barvy. Různé typy tohoto osvětlení jsou vhodné k rozdílným účelům – seženete měkké světlo pro příjemné večery s partnerem či knihou, jasnější světlo pro práci i žárovky, určené k nasvícení dekorativních objektů. Regulovatelné LED žárovky vám dále dovolí měnit intenzitu světla. Kromě LED žárovek seženete např. LED pásky pro orientační nebo dekorační podsvícení. Hodí se k použití všude – stolní lampy, lustry, stropní světlo… Zatím se zdá, že LED osvětlení bude skutečně osvětlením budoucnosti.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nineteen − 5 =