Zdraví

To není zázrak, to je zubní pasta

Trápí vás podrážděné dásně, zubní plak či nepříjemný zápach z úst? Máte strach, že se vaše zuby nehezky zabarví, ale nedokážete si představit ráno bez šálku silné kávy či večer bez deci červeného vína? Všeobecně panuje přesvědčení, že tyto obtíže dokáže hravě vyřešit pravidelná a intenzivní péče o ústní dutinu. To ovšem nemusí být ve všech případech pravidlem. Důležitou roli hrají také přípravky, které k zubní hygieně využíváte. Ne všechny totiž dokážou pomoci s více problémy najednou. Jak si tedy zajistit krásný a zdravý chrup, aniž bychom se museli vzdát oblíbených neřestí nebo utratit polovinu životních úspor?

Kámen úrazu

Mezi nejčastější nepříjemnosti týkající se zubů patří především zubní plak, jenž je zároveň původcem většiny problémů. Plak se na zubech začíná tvořit již během několika minut po vyčištění. Jedná se o přirozenou chemickou reakci v ústech. Pokud není pravidelně a důkladně odstraňován kartáčkem nebo nití, působí vzhledem k velkému množství kyselin a enzymů agresivně na zubní sklovinu a způsobuje kazy. Samotný plak je pouze měkká nepříjemná hmota, která se tvoří na povrchu zubů i kolem dásní, a to je doslova kámen úrazu. Není-li plak efektivně zlikvidován, může se začít rozšiřovat a takzvaně vápenatět, tedy tvrdnout. Tehdy vzniká zubní kámen. Sám o sobě není nepříjemný či bolestivý, ale vyskytuje se velice blízko dásní, čímž způsobuje jejich zánět a následně paradentózu.

Čistit a zase čistit

Ideálním řešením pro zdravé zuby i dásně je samozřejmě pravidelná hygiena, která může zahrnovat nejen kartáček a pastu, ale i zubní nit, mezizubní kartáček nebo ústní vodu. Tyto prostředky by měly poměrně spolehlivě napomáhat dokonalému chrupu, vždycky je ovšem možnost udělat víc. Dalším vhodným krokem jsou například speciální pasty určené přímo pro konkrétní problémy, na trhu je jich dnes již spousta. Dokážou minimalizovat tvorbu zubního kazu, ničit zápach z úst i remineralizovat zubní sklovinu. Ne všechny však efektivně působí ve více oblastech najednou. Naštěstí existují pasty spolehlivě a komplexně eliminující nejrůznější obtíže s ústní dutinou spojené.

Při výběru zubní pasty hrají důležitou roli určité faktory, může se jednat o reklamované účinky, cenu, příchuť nebo reference. Rozhodování také často výrazně ovlivní obsah, nikdo z nás si přeci nechce kupovat pastu, jejíž složení vypadá jako nákupní seznam do chemické laboratoře. K dostání jsou ovšem i pasty, které jsou výhradně na přírodní bázi, a navíc působí stejně dobře (možná i lépe) jako všechny ostatní.

Kvalitní i přírodní zubní pasty

Jedním z těchto kvalitních přírodních produktů je například Bylinná černá zubní pasta s aktivním kokosovým uhlím. Nejenže je vyrobena z přírodních složek a příjemně chutná, díky aktivnímu kokosovému uhlí odstraňuje zubní plak, hojí dásně, eliminuje zápach z úst, předchází vzniku zubního kazu a pozitivně působí na zubní mikroflóru. Navíc dokáže neutralizovat pH v ústní dutině tak, aby kvůli zvýšené kyselosti nedocházelo k výraznému narušování zubní skloviny. Aktivní kokosové uhlí a ostatní bylinné složky efektivně ničí škodlivé bakterie, a udrží tak vaše zuby dlouho čisté a příjemně hladké.

Bílé, ale za jakou cenu

Častým trápením bývají také flekaté nebo zažloutlé zuby. Zbarvení zubů bývá zapříčiněno především konzumací tabákových výrobků a nápojů se silnými barvivy, jako například červeného vína. Bělící pasty na zuby nejsou (především u zubařů) příliš oblíbené. Není se čemu divit, většina z nich obsahuje fluorid, jehož dlouhodobé užívání může poškozovat dásně, a také silná abraziva. Ty sice dokážou zlikvidovat žlutou vrstvu na zubech, to ovšem není nic pozitivního, jedná se totiž o vaši sklovinu. Po jejím narušení budou zuby velice citlivé a nelichotivé zbarvení se objeví brzy znovu. Přípravky na bělení ovšem nemusí být vždy jenom zlo v tubě. Díky aktivnímu kokosovému uhlí je pasta na bělení zubů přímo určená, dosáhnete vytouženého odstínu, aniž byste si jakkoli ublížili.

Obtíže s ústní dutinou jsou velice běžné u většiny populace. Příčinou bývá zanedbaná hygiena, nevhodná strava s velkým množstvím sacharidů i genetické predispozice. Pomocí vhodné péče se však i tyto nepříjemnosti dají úspěšně potlačit. Ani ta nejlepší pasta vám sice nedokáže zaručit krásné zuby až do sta let, určitě se však budete častěji usmívat.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × three =