Životní styl

Magický tarot

Tarot se používá zhruba od poloviny 14. století, kdy se těšil velké oblibě tzv. Marseillský tarot. Nejstarší dochované tarotové karty můžete nalézt v archívech Národní knihovny v Paříži (17 karet asi kolem roku 1392). Podle historiků může mít slovo tarot mnoho významů, a sice královská cesta, kolo, zákon, královská nebo soubor karet. Podle jedné z teorií vychází jeho název přímo ze jména staroegyptského boha magie Thotha. V době temna (do 16. – 17. Století), zájem o tarot značně poklesl, protože tato věštecká metoda byla inkvizicí považována za čarodějnickou praktiku a nikdo pochopitelně nechtěl skončit na hranici.

Nejznámější typy tarotu

Tarot znovu objevil v 18. století francouzský okultista Eliphas Lévi, který poukázal také na souvislost Velkých Arkán s hebrejskou abecedou. Lévimu se přisuzuje přiřazení živlů k jednotlivým karetním barvám. Pro historii tarotu má velký význam Řád Zlatého Úsvitu, jehož dva členové se zasloužili o vznik dvou dnes nejpoužívanějších tarotových sad na světě. Artur Edward Waite je autorem tzv. Rider – Waiteova – tarotu, který je svým provedením určen ke každodenním výkladům. Tyto karty jsou také na první pohled „čitelnější“ a právě proto jsou nanejvýš vhodné pro začátečníky. Ve 20. století byl podle knihy Thotovy vytvořen druhý nejpoužívanější tarotový systém, a sice Tarot Alesteira Crowleyho. Ten je považován za jednu z nejmystičtějších a nejkrásněji zpracovaných tarotových sad. Crowley při jeho tvorbě používal jak mystiku židovské Kabaly, tak i egyptskou symboliku. Jejich významy jsou natolik “mnohovrstvé”, že k jejich dokonalému pochopení je zapotřebí několikaletého intenzivního studia. To ale platí pouze v případě, že se chcete věnovat výkladu Crowleyho tarotu v jeho původním hermetickém pojetí. Jinak se tato karetní sada samozřejmě dá použít i pro klasické výklady.

Tarotové karty

Balíček tarotových karet obsahuje 78 karet. Systém se skládá z Velkých Arkán, což je 22 karet, které mají osudový charakter (je-li vyložena některá z těchto karet, znamená to, že něco je předem dáno, např. se jedná o záležitost vaší osobní karmy). Karty jsou očíslovány od 0 do 21 a jsou často spojovány s 22 písmeny hebrejské abecedy. Každá karta představuje určitý archetyp. Malá Arkána tvoří 56 karet, které jsou řazeny od esa po rytíře a každá z nich odpovídá jednomu živlu, tedy ohni, vodě, vzduchu a zemi. Tyto menší karty popisují praktický každodenní život.
Hole (ohnivý živel) představují energii, schopnost vhledu, intuice a vnímání, Meče (vzdušný živel) ztělesňují přesvědčení, ideje a způsob myšlení, Poháry (vodní živel) představují emoce, pocity a prožitky, Mince (zemský živel) představují vnější realitu a schopnost uskutečňovat svoje představy ve vnějším světě, tedy vše, co je hmotné. Pro snazší učení je možné vykládat nejprve s kartami Malé Arkány a teprve po zvládnutí těchto karet přistoupit k výkladu i z Velké Arkány.

Vyberte si ty pravé

Druhů tarotu je mnoho a každý si tedy může vybrat ten, který mu bude nejlépe vyhovovat. Při výběru je dobré se řídit tím, jak na Vás karty a jejich zpracování působí. Symbolika karet, tedy její výtvarné zpracování, by Vám mělo “sedět”. Pokaždé když totiž vezmete karty do ruky, budete číst i s pomocí symbolů, které Vám vypráví a napovídají. Tarotové karty jsou dodnes zahaleny jistou rouškou tajemství, což jim ovšem nebrání v tom, aby nám poodhalovaly naši vlastní budocnost a tajemství života.

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

2 Comments

  1. Thomas says:

    Tarotové karty vás nanejvýš přivedou do područí satana, může vás zachránit jedině Ježíš Kristus..

  2. Zajímavý článek. U dobrého srdce autorky nehrozí, že by podlehlo zlu ať už s jakýmikoliv kartami :-). Je dobrým člověkem a vždy bude 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × 3 =