Životní styl

Sliby se mají plnit nejen o Vánocích

Nejen děti před Vánoci slibují, že budou hodné a že se polepší, že budou méně zlobit, lépe se učit a podobně. Také my dospělí často slibujeme, jak sami sobě, tak svému okolí. Možná právě Vánoce a konec roku nás inspirují svojí atmosférou k tomu, abychom byli lepší. At už jste však něco slíbili sami sobě, nebo někomu jinému, měli bychom to dodržet. Napadá mě, že takovým krásným slibem nebo chcete-li, předsevzetím by mohlo být, že budeme myslet i na druhé a potřebné.

Jak na to?

Máte doma svého domácího mazlíčka? Dopřáli jste mu dostatek dobrot (nejlépe těch určených pro něj samozřejmě) a má se o svátcích dobře jako vy? Tak pokud máte nějaké krmivo, či starý pelíšek, který by se mohl hodit jinému zvířátku, co takhle navštívit útulek? Jistě Vám budou za jakékoliv dary a přilepšení pro jejich svěřence vděční.
Na téma dětských domovů, nebo domovů důchodců by se dalo také zmínit, ale myslím, že pokud chcete a máte tu možnost, sami víte nejlépe, kde můžete prospět. Vždyť existuje mnoho variant, nadací, charit a různých institucí.

I malá pomoc se počítá

Bylo by ale na škodu myslet si, že pouze veliké gesto, nebo dar se počítá. Také návštěva příbuzných, kteří se na vás těší, a nemáte možnost se vidět častěji, se počítá. I když pomůžete nemohoucí sousedce, nebo sousedovi, který se vrátil právě z nemocnice a nabídnete jim kousek vánočky, trochu polévky, nebo jen projevíte zájem, zda něco nepotřebují, je to velký čin.
Pomoc druhému by nemusela a neměla být výsadou jenom Vánoční, ale právě o Vánocích na osamělé může nejvíce dolehnout tíha jejich samoty. O to víc ocení třeba zájem a pomoc. Koneckonců, ty nejkrásnější a nejcennější dary nemívají vždy hmotnou podobu.

Myslet i na druhé

Radujme se nejen na Vánoce a Silvestra, ale i z každého normálního všedního dne. I ten nejobyčejnější den si snažme užít a prožít na plno. On se už nikdy nebude opakovat.
A pokud si svátky a konec roku užijete co nejlépe a ještě prospějete někomu jinému, bude Vás to hřát dvojnásob.
O Vánocích i po nich jde hlavně o to, udělat radost někomu jinému a těšit se z toho. Je to čas kdy bychom rozhodně neměli myslet jen sami na sebe, ale i na své blízké, na své přátele, kamarády a známé. Neboť právě to jsou oni, kteří dělají náš život tím čím je.

 

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

1 Comment

  1. Krásné, učiňme svátek ze všedního dne a ze svátků zázraky v našich srdcích 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five + 14 =