Děti

Šikana ve škole – kdy je třeba zasáhnout?

Právě podzim je časem, kdy se mnoho malých dětí poprvé seznamuje se školním prostředím, vytváří si nové přátele, začíná se učit a bohužel často naráží i na úskalí. Ale jak si poradit se šikanou, se kterou se denně dle statistik setkává až 40% dětí? Kdy je třeba zasáhnout a kdy je lepší mlčet?
Učitelé ve školách šikanu obvykle sami řešit nemohou, pokud nenabývá extrémních rozměrů, s velkou pravděpodobností ji totiž nevidí. Šikanovaný nebo jinak znevýhodňovaný žák ve školním prostředí si totiž sám o pomoc neřekne – stal by se tak výrazně větším terčem. V tuto chvíli přichází ve většině těch lepších případů pomocná ruka rodiče, který si všimne, že něco není v pořádku. Dítě ráno vstává s nechutí jít do školy a má v rukávu deset důvodů, proč je lepší ji dnes vynechat. To však není řešením a i vaši nejmenší to musí pochopit a nenechat si líbit ponižování před jinými.

Jak problém řešit?

V okamžiku, kdy budete chtít převzít vzniklou situaci do svých rukou, je třeba si uvědomit zásadní věc. Chceme se vyhnout okamžiku, kdy bude vaše dítě před ostatními v pozici malého žalobníčka a dostane se mu tak jedině většího psychického nátlaku. Ideálním řešením je soukromá konzultace s třídním pedagogem, kterému jsou děti svěřeny. A co on sám může udělat? Jistou beneficí může být například zapojení dětí do skupinových her, ve kterých se sami dozvídají něco o sobě a otevírají se druhým. Pokud navíc máte možnost kontaktovat ostatní rodiče a řešit problém kolektivně, máte vyhráno.

Obrňte svého školáka

Vaše dítě musí v každém případě vždy vědět, že je jedinečné. Není méně, než ostatní děti ve škole a jeho život má smysl. Pokud vášwound-106374_640 malý školák nemá koníčky, pomozte mu je najít – je totiž obecně známo, že právě děti, které mají jakékoliv hobby, dokáží do kolektivu výrazně lépe zapadnout. Může malovat, zpívat, hrát na hudební nástroj, chovat křečky nebo rybařit. Vhodná je i návštěva kroužků, kterých je především ve větších městech slušný výběr.
V každém případě je třeba si uvědomit, že šikana může mít mnoho podob a tím pádem i mnoho řešení. Základním krokem k úspěchu je ovšem to, že dítě nebudete od společnosti stranit a naopak mu pomůžete se začleněním se.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 − two =