Zdraví

Rovnátka ve čtyřiceti? Proč ne!

Nestydět se usmát, mít po letech krásné rovné zuby nebo snížit riziko kazu a jiných onemocnění, i to může být motivace lidí, kteří podstupují ortodontickou léčbu fixními rovnátky v pozdějším věku. Co taková léčba vlastně obnáší, a stojí vůbec za to?

Nerovné zuby odhalí zubař zpravidla před nástupem puberty a navrhuje ortodontickou léčbu. Je zcela na uvážení pacienta a jeho zákonných zástupců, zda léčbu podstoupí, či nikoli. Rovnátka byla v minulosti poměrně stigmatizující, a proto generace Husákových dětí tuto možnost příliš často nevolila, rovnátka byla neobvyklým jevem. Ortodontická vada se ale může projevit také až v dospělosti, v důsledku přirozeného posuvu zubů, k němuž během života dochází. Od sedmdesátých let minulého století věda naštěstí postoupila a rovnátka už nemusí být takovou zátěží, jak tomu bylo dříve, navíc je nosí stále více lidí různého věku.

Rovnátka kladou důraz na estetiku

Ten, kdo se rozhodne pro rovný úsměv v dospělosti, musí ale počítat s delší léčbou (průměrně 2 roky). Rovnátka už v dnešní době nemusí představovat pouze drát provlečený tmavými zámky, pacient se může rozhodnout i pro zámky průhledné, a to za několikatisícový příplatek, nebo pro zámky na vnitřní straně zubů, zvenku tedy neviditelné, jejichž cena se blíží stu tisíců korun.

Jak léčba fixními rovnátky vlastně probíhá? Na doporučení zubaře pacienta vyšetří ortodontista, který navrhne vhodné varianty léčby. Například v případě stěsnání zubů (zuby jdou přes sebe) bude pravděpodobně navržena extrakce (vytržení) několika zubů a rovnání zubů do správné polohy fixními rovnátky. Zdravotní pojišťovna hradí náklady na dentist-158225_640léčbu, ale pacient hradí v plné výši náklady na materiál – několik tisíc korun na jednu čelist, v závislosti na druhu vady a použitém materiálu.

Je třeba počítat s tím, že ortodontická léčba v dospělém věku je časově náročná – pacient dochází v pravidelných několikatýdenních intervalech na kontroly, kdy jsou rovnátka utahována, což zaručuje správný posuv zubů. Nezbytnou součástí léčby je také péče o zdraví zubů a celé dutiny ústní, tedy dokonalá dentální hygiena. Co to obnáší? Čistit si zuby správným postupem (několika druhy kartáčků, mezizubními kartáčky i dentální nití) po každém (a jakémkoli) jídle a docházet k dentální hygienistce.

Život s rovnátky není snadný, ale lze si na určitá omezení zvyknout. Po nasazení, resp. utažení rovnátek jsou zuby vždy citlivější, mnohdy bolí. Pacient těžko ukousne tvrdší potraviny (jablko), některým by se měl zcela vyhnout (karamely, topinka). Sám se rychle naučí, kterým dalším potravinám se vyhýbat, protože se pak zuby s rovnátky špatně čistí.

Stojí tohle všechno za rovný úsměv? Peníze, čas, omezení v jídle, časově náročná dentální hygiena… Rovné zuby neprospějí jen našemu sebevědomí, jsou i naší celkovou vizitkou. Díky návykům vytvořeným při péči o zuby s rovnátky budou zuby po léčbě nejen rovné, ale hlavně zdravé. A v neposlední řadě jsou samozřejmě důkazem pevné vůle, trpělivosti a odhodlání.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

13 + twenty =