Cestování

Poznejte pravěká zvířata zblízka. Vydejte se za krokodýly do Protivína

V České republice v roce 2008 vznikla unikátní ZOO, která návštěvníky seznamuje se všemi 23 recentními druhy krokodýlů. Protivínská ZOO se snaží vytvořit chovaným zvířatům ideální podmínky k rozmnožování, což se zde již několikrát vyplatilo. Z kraje tohoto roku se totiž v Protivíně vylíhlo 14 zdravých mláďat gaviálů indických a zdejší ZOO je prvním místem na světě, kde došlo k rozmnožení tohoto druhu na světě mimo tropické pásmo.

V Protivíně již v roce 2008 vznikla unikátní ZOO, která vás provede pravěkým světem zblízka. Nejenže je zde možné vidět žijící fosilie, tedy krokodýly, ale v rámci výstavy Cesta do pravěku aneb Pravěká ZOO, se návštěvníci mohou seznámit i s dalšími pravěkými zvířaty. V teráriu s gaviály žije například karetka novoguinejská, která jako jediná z karetovitých želv obývá sladké vody. Její původ sahá až do období třetihor.

V rámci této expozice si také návštěvníci mohou prohlédnout inkubátory s vajíčky a zdejší mláďata. Nechybí zde také jedovatí hadi, kostry a dermoplasty dalších výjimečných druhů zvířat.

Světové prvenství

Krokodýlí ZOO v Protivíně získala také světové prvenství v odchovu mláďat gaviála indického. V květnu tohoto roku se zde totiž jako v jediné ZOO na světě vylíhla mláďata tohoto krokodýla mimo tropické pásmo. Celkem zde přišlo na svět 14 mláďat.

Další zajímavosti v protivínské ZOO

Protivínská ZOO ale nabízí ještě více. Je zde také možné vidět jedinou bílou samici gaviála sundského na světě. U návštěvníků je také velmi oblíbený krokodýl Golem, největší krokodýl chovaný v ČR. Zdejší ZOO zkrátka není obyčejná. Jejím hlavním cílem je ochrana ohrožených druhů krokodýlů a vytvoření ideálních podmínek k jejich rozmnožování. ZOO se také aktivně účastní 3 záchranných programů.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 + 11 =