Děti

Pomohly by dětské skupiny?

O přeplněnosti mateřských školek toho bylo napsáno dost a dost. Pomohlo by rodičům malých dětí zřízení tzv. dětských skupin? Co je vůbec dětská skupina a jaké služby by měla poskytovat?

Dětská skupina není školka

Dětská skupina je zařízení, které by mohl podle návrhu zákona předloženého ještě Nečasovou vládou zřizovat zaměstnavatel pro své zaměstnance. Co by tím získal? Jeho zaměstnanci by měli možnost zapojit se dříve znovu do práce (samozřejmě i na částečný úvazek) a náklady by si mohl odečíst z daní.

Účast dítěte v dětské skupině by hradil rodič, ale i pro něj by šlo o položku odečitatelnou z daní. Nákladově by podle předkladatelů tohoto zákona mělo jít o částky nižší než školné v soukromých mateřských školách.

Dětské skupiny by neměly statut vzdělávací instituce, a to z toho důvodu, aby s jejich zřízením a provozem nebyla spojena tak striktní pravidla. Na druhé straně není pravda, že by se jednalo pouze o „hlídárny“, měly by zajišťovat i výchovu a péči, ovšem v jiném rozsahu než školka. Maximální počet dětí v jedné skupině by mohl být 24.

Pro které děti by byla dětská skupina určena

Dětskou skupinu by podle návrhu zákona mohly navštěvovat děti od 1 roku do 6 let. Právě to vadí odpůrcům tohoto zákona – hlavním argumentem je obava z toho, že do školy půjdou děti, které neabsolvovaly poslední ročník mateřské školky, který je fakticky připravuje na vstup do školy.

Na druhé straně je třeba říci, že v České republice není docházka ani do posledního ročníku mateřské školky povinná, a i když jsou náklady spojené s docházkou do veřejné školky v porovnání se školným v soukromé školce zanedbatelné, přeci jen jde o částku pohybující se v rozmezí 1000–1500 korun.

Dětské skupiny neměly být konkurentem mateřských škol, záměrem bylo poskytnout rodičům, jejichž dítě nebylo do školky přijato nebo které mají dítě mladší tří let, možnost pracovat.

Dětské skupiny mají řadu příznivců i odpůrců. Poslanecká sněmovna tento návrh před svým rozpuštěním nestihla projednat a Sobotkova vládu mu není nakloněna, ministr školství Chládek chce jít cestou výstavby montovaných mateřských škol. Ani nové mateřské školy však do budoucna nevyřeší problém rodičů s dětmi staršími než rok, kteří se chtějí profesně realizovat.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two + 10 =