Zdraví

Objevte kouzlo aromaterapie

Aromaterapie je druh alternativní medicíny, který užívá rostlinné těkavé látky, známé jako éterické oleje a další vonné složky. Název aromaterapie doslova znamená „léčbu pomocí vůní“. Je složen ze dvou slov: „aroma“ – vůně a „terapie“ – léčba.

Mezi nejznámější civilizace, které užívali aromatické rostliny, patří Egypťané. Rostliny byly používány k lékařským, kosmetickým a balzamovacím účelům. Mezi nejvíce používané  patřili: cedr, cypřiš, kmín, česnek, koriandr, hrozny, meloun, styrax.
Další civilizace byli Babylóňané, Řekové a Arabové. Mezi nejznámější arabské lékaře patří zřejmě Avicenna.  Jemu je přičítán vynález první jednoduché destilace esenciálních olejů.
Také Indie, je známa svou medicínou založenou téměř výhradně na používání rostlin a která má nepřetržitou historii jejich používání, už téměř 5000 let. K nejvíce používaným patří benzoe, kardamon, hřebíček, zázvor, pepř a santalové dřevo.
Na začátku dvacátých let minulého století, objevil francouzský lékárník René-Maurice Gattefossé zázračný účinek levandulového oleje na popáleniny, a to ho dovedlo k dalšímu zkoumání esenciálních olejů. Tím byl položen základ současné aromaterapie, jak ji známe dnes.

Aromaterapie léčí

V aromaterapii se používají rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, sezamový, mandlový aj.), do kterých se přidávají aromatické olejové esence. TeatreeoilMají schopnost ovlivňovat tělesné funkce organismu a působí na naši psychiku a emoce. Aromaterapie, je holistickou léčbou, která bere v úvahu stav těla, mysli a ducha člověka, i jeho životní styl.
Aromaterapii nelze oddělit od základních principů přírodní léčby, masáží, životosprávy, cvičení a celkového postoje k životu, čili od současného životního trendu a wellness. Masážní oleje se míchají těsně před masáží a to podle potřeby účinku buď stimulující (jang), nebo uklidňující (jin). Tato forma ošetřování se řadí pod alternativní medicínu. Mezi nejrozšířenější éterické oleje patří: citronová tráva, levandule, cedrové dřevo, zázvor, santalové dřevo, borovice, jasmín, růže, či granátové jablko a další.

Esenciální oleje- do aroma lampy i na masáž

Vhodně volenými éterickými oleji dosáhneme úlevy při řadě problémů a to jak zdravotních, tak i psychických. Posílíme díky nim imunitu, nebo preventivně zabráníme vzniku některých onemocnění. Blahodárné účinky aromaterapie můžete využít i ke zpříjemnění mnoha stránek života. Ať už poznáte rozdíl mezi vůní květin jako například růže, bylin levandule anebo citrusů či nikoliv, nezoufejte. I pro vás je určen tento typ sortimentu. Protože je člověk neodmyslitelně spjatý s přírodou, má na něj zásadní vliv i vše co vnímá nejen pokožkou, ale právě i nosem, kdy tělo pozitivně reaguje na vůni, kterou přípravek doprovází. Právě toto je aromaterapie. Použití aromaterapie, či jednotlivých přípravků je široká. Můžete je přidávat do masážních přípravků, do Vaší vonné lampičky anebo “jen” přivonět, přímo k lahvičce. Přírodní a věrná vůně extraktu přímo z bylin a rostlin, je po staletí ověřena a funguje.
Aromaterapie je proto opravdovým darem přírody.

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen − 11 =