Krása, Zdraví

O zuby musíme pečovat jako o vzácný klenot

Zuby, jsou pro nás důležité už od mala, staráme se o ně denně, snažíme se, ať nás nebolí a určitě není nikdo, kdo by jako dítě nevěřil na Zoubkovou vílu. Zuby jsou našim klenotem, první vypadnou a po těch druhých, nám další už nenarostou. Máte své zuby pod kontrolou? Víte, jak se mají správně čistit a jak často? Kdy jste byli posledně na preventivní prohlídce? Je ve vašem městě stomatologická klinika, nebo musíte za svým zubařem dojíždět do vzdáleného města? To jsou otázky k zamyšlení, které si zkusíme v tomto článku více přiblížit.

Správné čištění zubů a výběr kartáčku

Zuby si stačí čistit důkladně dvakrát denně, ráno a večer před spaním. Kdo je čistí i po každém jídle, nedělá špatně. Zubní plak se začíná tvořit již dvě hodiny po čištění, jedná se o bakterii a hmotu, která je původcem zubního kazu a zánětu dásní. Plak se rád usazuje v mezizubních prostorech, na okrajích zubních krčků a v žlábku mezi zubem a dásní.  Dřít kartáčkem zuby je nedostačující, pokud se nedostaneme k místům, kde se tvoří bakteriální povlak, nejlepší a osvědčená technika je čištění krouživým jemným pohybem, netlačit, kroužit a stírat plak od kořene až nahoru. Výběr kartáčku záleží na nás, nejlepší jsou však měkké, které neporaní dáseň. Pro mezizubní prostory, se dá také použít dentální nit nebo páska.

Je důležité používat drahou zubní pastu nebo ústní vodu?

Ne není, pastu používáme z důvodu, že obsahuje pro zuby důležitý fluor, také nám po ní krásně voní z pusy, ale není prostředkem, který zabraňuje tvorbě kazu. Stejný důvod, proč si vyplachujeme pusu ústní vodou, je dezinfikace pro dásně a voňavý efekt.

Na co nesmíme zapomenout?

Velice důležitá je pro naše zuby pravidelná odborná péče. K zubaři se má chodit každý půlrok na preventivní prohlídky, můžeme jen tak včas předejít problémům, jako je kaz, zánět dásně, začínající paradentóza, zánět okostice. Znáte přece české rčení: ” Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.”

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four + one =