Životní styl

Novoroční předsevzetí

Pomalu ale jistě se blíží konec roku a poté co jsme si rozbalili dárky, pochutnali na Vánočních dobrotách, shlédli nepočítaně televizních pohádek, zkrátka užili si svátky, začínáme možná bilancovat. Za pár dní tu bude konec roku a přivítáme nový rok. V tomto období nejen bilancujeme ztráty a nálezy právě končícího roku, ale dáváme si zároveň i předsevzetí do toho dalšího. Naše předsevzetí bývají různorodá.

 

Sliby chyby?

Někdo si slibuje, že přestane kouřit, někdo že zhubne a bude více sportovat, nebo se třeba naučí cizí jazyk. Je zvláštní, že na začátku nového roku máme vždy spoustu plánů a říkáme tak teď konečně se to změní, udělám vše, co jsem si naplánoval/la a konečně začnu žít, tak jak si přeji. A pak přijde jaro, za jarem hned léto to uteče jako voda, máme podzim a s ním už na nás pomalu klepou opět Vánoce. A vy najednou zjistíte, že nic z toho, co jste si naplánovali, se nesplnilo.

Dělejte to pro sebe!

Většina z našich předsevzetí jsou opravdu chvályhodná. Jen škoda, že tak málo z nich skutečně dodržíme. A důvodem, proč tolik našich předsevzetí už po pár týdnech (ne-li dříve) ztroskotá, je naše lenost, neochota ke změně, či slabá vůle. At už jsme si ale slíbili a předsevzali cokoliv, měli bychom to dělat s pocitem, že to děláme pro sebe a především kvůli sobě. Dále je dobré uvědomit si, proč tu změnu vlastně chceme a sami sobě slibujeme. Pokud to totiž má vyřešit například nějaký náš „mindrák“ tak je důležitý náš přístup. Měli byste být sami sobě tím největším fandou a podporovatelem. Pokud to budete dělat opravdu pro sebe (ne proto, že si myslíte, že by to bylo dobré) a nejlépe ještě s nadšením pro věc, pak se úspěch jistě dostavý. Nedělejte nic, pokud to děláte jen pro druhé, nebo to ve skutečnosti nechcete. To se totiž dřív nebo později stejně projeví. A je to vlastně ve výsledku zbytečná námaha.

Vytvořte si plán a začněte

Zkuste si vytvořit určitý plán, a pokud je to pro váš cíl a výsledek vhodné, tak si určete jen dílčí kroky. Za každý, který dodržíte, se pochvalte a třeba i v rámci možností odměňte. Stejně tak se zamyslete, pokud se vám nedaří váš plán plnit. Změňte taktiku, nebo plán. Děláte to pro sebe a je důležité to mít na paměti. Dokážeme dost často podpořit a povzbudit druhé, ale pokud to máme udělat pro sebe, dost často to neumíme. Ale vyplatí se se to naučit.
Pokud s tím chcete něco udělat, tak si hlavně neříkejte, od zítřka začnu, nebo radši až příští týden…

Začněte hned, protože není čas ztrácet čas.
A ne jenom snít a plánovat, ale konat.

 

 

fireworks-213370_640NOVÝ ROK

Je to jen jiné datum
v životě pouhý krok,
když kalendář nám hlásí
že je tu další nový rok.
Starý už rozloučil se s námi
a vzal s sebou všechno dobré
i to zlé.
A my úplně nový příběh
zas od prvních řádků
psát teď začneme.

(Báseň je moje dílo a na svoji tvorbu samozřejmě uplatňuji autorská práva).

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 − 15 =