Životní styl

Nicholas Sparks- král romantiky

Nicholas Charles Sparks (31. prosince 1965) je americký spisovatel, jeden z nejúspěšnějších autorů současnosti.
Narodil se v Omaze v Nebrasce jako prostřední ze tří dětí profesora Patricka Michala Sparkse a jeho ženy Jill Emmy Marie Sparksové. Sourozenci jsou bratr Michael a sestra Danielle, která byla inspirací pro hlavní postavu románu „Nezapomenutelná cesta“. V mládí se rodina často stěhovala ze státu do státu. Studoval na Bella Vista High School, kterou ukončil jako primus ročníku. Poté se stal studentem katolické University of Notre Dame (1984). Hodně se zabýval sportem, konkrétně atletikou, (v roce 1985 jeho tým vytvořil dosud platný rekord školy ve štafetě na 4 x 800 metrů). Studoval finančnictví a své studium zakončil s vynikajícím prospěchem v roce 1988. Po ukončení školy se oženil s Cathy Cole, se kterou se seznámil o rok dříve. Spolu žili nejprve v Sacramentu v Kalifornii. V následujících letech Sparks vyzkoušel řadu povolání a později se s Cathy přestěhovali do New Bernu a kde začal publikovat.

Autor bestsellerů

Svůj první, nikdy nepublikovaný román, “The Passing“, napsal během studia na Notre Dame. Stejně jako druhý, taktéž nikdy nepublikovaný román, “The Royal Murders.” Až další román “The Notebook” zaujal literární agentku Theresu Park, která zařídila jeho vydání v Time Warner Book Group. Vyšel v říjnu 1996, zaznamenal obrovský úspěch a hned první týden vedl žebříček bestsellerů New York Times.  Úspěch se dostavil i na mezinárodní scéně. Už jeho první román, jej finančně dokonale zabezpečil. Od té doby napsal dalších šestnáct románů a získal si oblibu milionů čtenářů po celém světě. Jeho knihy se staly bestsellery a osmičce z nich se dostalo i filmového zpracování (Zápisník jedné lásky, Vzkaz v lahvi, Dlouhá cesta, Noci v Rodanthe,Poslední píseň, Milý Johne, Talisman a Bezpečný přístav.) Nejnovější román „To nejlepší z nás“, podle Sparkse prozkoumává pojem láska. Filmová práva na tento román koupil Hollywood ještě dříve, než jej Sparks začal vůbec psát! Jeho dílo bylo přeloženo do více než 35 jazyků, včetně češtiny.

Romantik tělem i duší

Tou příznivější kritikou je Sparks hodnocen jako “nepřekonatelný kronikář lidského srdce”. V jeho díle hrají klíčovou roli mezilidské vztahy, smysl života, osud, křesťanství, láska a podobně. Řada jeho knih představuje jakousi vyšší verzi červené knihovny, nad kterou je ovšem vyzdvihuje kvalita a hlubší myšlenkový obsah. Mnoho z nich postrádá i klasický happy end a nutí čtenáře k otázce, co že je to vlastně šťastný konec a štěstí vůbec.
Doufám, že lidé při čtení mých knih pocítí alespoň trochu empatie, naděje, štěstí, lásky, hněvu i smutku.”

Sparks žije v Severní Karolíně, kde se svou ženou vychovává pět dětí. Kromě psaní, kterému se věnuje alespoň pět hodin denně, chodí ve volném AUTHOR NICHOLAS SPARKSčase pravidelně běhat a posilovat. Podle magazínu People si také vysloužil titul „nejvíce sexy spisovatel“. Značnou část svých příjmů poskytuje charitě, která podporuje vzdělávání, výzkum dětských nemocí či léčbu Alzheimera. Dále přispívá i na kurzy tvůrčího psaní a stal se spoluzakladatelem střední školy “The Epiphany School”. Je to horlivý čtenář a během roku je schopný přečíst až 125 knih. Rád vaří, a to především salát s tacos.

Jako správný romantik a pozorný manžel, píše své ženě každoročně na výročí svatby milostný dopis.

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 − seven =