Děti

Nepodceňujte bezpečnost. Chraňte se reflexními prvky

Zákon ukládá povinnost mít reflexní vestu umístěnou na dostupném místě v automobilu. Nově je také člověk povinen opatřit se reflexním prvkem, pokud se pohybuje po silnici mimo obec za snížené viditelnosti. Toto zákonné opatření lidé často ignorují, ačkoliv má své neoddiskutovatelné opodstatnění.

Být viděn na silnici může zachránit život

Někdy je lidem žinantní si pořídit a používat reflexní pásky pro chodce. Svůj smysl to ale má. Uvádí se, že průměrná reakční doba řidiče se pohybuje okolo 0,75 sekundy a s únavou se prodlužuje. Tmavě oděnou osobu bez reflexního prvku může řidič zaznamenat přibližně na vzdálenost dvanácti metrů. Při sedmdesátce může hbitý a dobře vyspaný řidič ještě stihnout strhnout volant, při maximální povolené rychlosti 90 km/h jen stěží. S reflexním prvkem se přitom vzdálenost, z níž je chodec viděn, prodlužuje až na 200 metrů.

Nejjednodušším řešením je právě reflexní páska pro chodce. Ta se dá sehnat od dobrého výrobce za pár desetikorun, nezabere mnoho místa a svůj účel plní na jedničku.

Dětská vesta: základ bezpečí vašich dětí

U dětí je však situace komplikovanější. Přehlédnout je může být pro řidiče velmi snadné a mohou se proto dostat i do nebezpečných situací, jež ve svém věku neumí řešit. Pořídit svým dětem dětské reflexní vesty nemůže být nikdy krokem vedle. Řidiči je uvidí na mnohanásobně větší vzdálenost a přizpůsobí tomu svou jízdu.

Že vaše děti odmítají něco takového na cesty do školy nosit? Možná, že bude reflexní vesta pro vaše děti přijatelnější s potiskem zvířátka nebo třeba panenky. Při současné nabídce splnit takové přání není vůbec žádný problém.

Bezpečí dětí je vždy na prvním místě a pohybují-li se vaše děti v blízkosti pozemní komunikace za snížené viditelnosti (obzvláště, jdou-li samy), neměla by být koupě reflexní vesty tématem k diskuzi, ale samozřejmostí.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

thirteen − five =