Zdraví

(Ne)možné příčiny neplodnosti aneb Udělejte si jasno v tom, proč nemůžete otěhotnět

Příroda rozhodla, že se přirozená schopnost ženy otěhotnět vytrácí s rostoucím věkem. Již od narození klesá počet i kvalita vajíček, přičemž ideální období pro početí prvního dítěte je období mezi 20. až 29. rokem. Pravděpodobnost otěhotnění výrazně klesá po 35. roce věku a snižuje se i úspěšnost asistované reprodukce. Mnohdy však žena nemůže otěhotnět z důvodu nemoci nebo určitých zdravotních potíží. V následujících řádcích najdete výčet častých příčin neplodnosti i mýty, jež nemají na vznik těhotenství žádný vliv.

Mohou plodnost ovlivnit záněty a infekce?

Začněme nejčastějšími mýty. Spousta žen se obává problémů s početím v souvislosti s prodělanou kvasinkovou infekcí či gynekologickým zánětem. Ale jakkoliv jsou zmíněná onemocnění nepříjemná, komplikace budoucího těhotenství v naprosté většině případů nehrozí (natožpak asistovaná reprodukce).

Stejně tak nemá na budoucí snahu o přirozené početí vliv dárcovství vajíček, byť jde o komplikovanější zákrok oproti darování spermií.

Co se týče případného rizika snížení schopnosti otěhotnět po umělém přerušení těhotenství, je zanedbatelné. Logickým předpokladem je správné provedení zákroku ze strany lékaře.

Příčiny neplodnosti, o kterých možná netušíte

Jedním z častých důvodů neplodnosti jsou problémy s váhou. Respektive hormonální nerovnováha, která s podváhou, nadváhou a obezitou úzce souvisí.

Potíže s otěhotněním mohou potkat také nezanedbatelné procento žen trpících endometriózou (výskyt sliznice i mimo dutinu děložní). Onemocnění lze léčit operativně i farmakologicky.

Stejně tak mohou otěhotnění bránit tzv. polycystické vaječníky, v jejichž důsledku nedochází k vývoji dominantního vajíčka a neprobíhá ovulace.

Pravděpodobnost početí dítěte výrazně klesá také kvůli děložním myomům. Atypické tvary mají negativní vliv na kvalitu sliznice a způsobují nežádoucí změnu tvaru dělohy.

A konečně i prodělaný zánět slepého střeva (dokonce i v útlém věku), který je mnohdy provázen srůsty. Právě tato pooperační komplikace může uzavřít vejcovod a vzít ženě šanci přirozeně otěhotnět.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × three =