Zdraví

Nebezpečí pro ana

Tzv. pro ana (pro = podpora, ana = zkratka slova anorexie) je v současnosti mezi některými dívkami novou a velice nebezpečnou „módou“. Tato děvčata neberou anorexii jako vážnou nemoc, kterou je třeba urychleně léčit, ale jako „životní styl“, ve kterém se navzájem podporují. Bohužel strašné důsledky hladovění (od ztráty vlasů a zubů, přes vymizení menstruace a možnou neplodnost po naprosté fyzické vyčerpání) je netrápí tak, jako představa, že jsou tlusté a musí drasticky hubnout.

Co je to anorexie?

Mentální anorexie (anorexia nervosa) je duševní nemoc, která z 95% postihuje hlavně dívky v období puberty a adolescence. Mohou jíAnorexia však trpět i chlapci. Spočívá v naprostém odmítání jídla. Pro nemocného člověka je přijmout jídlo utrpením a je posedlý dokonalým vzhledem, kterého dosahuje prostřednictvím přísné diety, později i úplným hladověním. Pokud musí něco sníst (před rodinou, na oslavách) často kombinuje anorexii s bulimií (násilné vyzvracení potravy).

Co je to pro ana?

Dívky, které patří do komunity pro ana, se navzájem podporují v dietách a hladovění, zejména prostřednictvím blogů. Vyměňují si tipy nejen na držení diet nebo přímo hladovek, ale třeba i na to, jak skrýt problém před rodiči a dalším okolím. Cílem je pro ně Slim-skinny-and-anorexicvypadat jako vychrtlé celebrity, zejména modelky. Pro jejich fotky se vžilo označení „thinspirace“ (thin = anglicky hubený).

 

Jak anorexii řešit?

Anorektičky se snaží před rodiči rychlé hubnutí skrýt, jak oblečením, tak výmluvami (třeba, že jí jen ve škole, venku nebo zavření v pokoji). Pozorný rodič by však i přesto měl vidět, že něco není v pořádku. Pak je nutné začít s terapií, nejlepší je rodinná terapie, kde se s lékařem schází i rodiče.
Pokud sama dívka neví, jak dál a bojí se požádat o pomoc doma, může kdykoli zavolat na linku důvěry, nebo se obrátit na krizové centrum.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 1 =