Zdraví

Laktační psychóza – porodní strašák

Říká se, že Těhotenství a šestinedělí, je nejkrásnějším období v životě ženy.Ve většině případů tomu tak opravdu je, ale je čím dál tím víc žen, které se „poporodního stavu“ obává. Na vině je strašák jménem laktační psychóza, která postihuje sice malé, nikoliv však nezanedbatelné procento žen.

Laktační psychóza - nepodceňujte jiPodle lékařských studií jsou tímto stavem nejvíce postiženy rodičky ve věku nad 35 let a ženy, které měly již v minulosti nějaké psychické problémy, například deprese.
Je ale pravda, že tato choroba je nevyzpytatelná. Laktační psychóza je totiž nemoc způsobená výrazným poklesem hladiny hormonů.

Existují 3 stupně stavu po porodu:

Poporodní blues:

Objevuje se zhruba u 80% žen. Většinou začne kolem třetího dne po porodu a trvá nejvýše 2 týdny. Projevuje se plačtivostí, přecitlivělostí, pocity osamělosti, někdy i zlosti.
Většinou tento stav sám po několika dnech vymizí, stačí jen podpora někoho Vám blízkého.

Poporodní deprese:

Objevuje se asi u 10% žen. Může začít po šestinedělí. Projevuje se depresivními náladami, vyčerpáním, úzkostmi, pesimismem, pocitem, že se žena nedokáže postarat o své dítě. Tento stav není radno podceňovat a při delším trvání je nutno obrátit se již na odborníka.

Poporodní (laktační) psychóza:

Týká se zhruba 0,1% žen. Objevuje se hned po porodu, jsou však výjimky, u kterých se objeví i do dvou měsíců od porodu. Při klasické laktační psychóze ztrácí žena pojem o realitě, trpí halucinacemi a nedokáže se postarat ani o dítě ani o sebe.Tento stav se musí řešit s lékařem. Žena je totiž schopna v tomto stavu ublížit sobě i dítěti.

Jak na tohoto strašáka ???

Vyhýbejte se jakémukoliv stresu. Soustřeďte se na odpočinek a nabírání sil. Jakmile to bude jenom trošku možné, jděte ve chvíli, kdy vaše miminko spí také spát. Nechte partnera, rodiče či kamarády aby Vám v prvních měsících s jakoukoli prací pomáhali  Neumyté nádobí, nepořádek v koupelně či nevyžehlené prádlo hoďte za hlavu . V tomto období je nejdůležitější vaše psychická vyrovnanost a spokojenost.  Pokud budete spokojené vy, bude spokojené i vaše miminko a tím pádem z Vás opadnou veškeré obavy.

A hlavně, nechte se hýčkat a rozmazlovat, jak to jen nejvíc jde, doporučuji všem 😀

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen + nine =