Nakupování

Kouzlete s barvami na plátně jako profík

Malovali jste si naposledy ve škole a teď zvládnete naškrábat maximálně hodně košatou mentální mapu? To nevadí, vše se dá dohnat i naučit v každém věku. Tentokrát za své dílo nebudete nijak hodnoceni, což možná dřív byla překážka, která vás brzdila. Může to být prozatím vaše tajemství, z něhož se postupně stane nepostradatelný koníček a štětec vám časem doslova přiroste k ruce. Proč to nezkusit? Už si z toho neodnesete známku nevalného významu, pouze pocit, že jste něco vytvořili a vyšlehlo to na plátno přímo z vás samých. Jak začít a co budete potřebovat, než se pustíte do svého mistrovského díla?

Prostor a čas na studium

Prohlédněte si kreativní webové stránky zabývající se malováním, nahlédněte nyní už trochu více s nadhledem do starých skript výtvarného umění pod pokličku známých uměleckých směrů. Líbí se vám více práce impresionistů či provokativní Salvador Dalí? Portréty, příroda, zátiší, abstrakce, moderna? Pro své první dílo si vymyslete plán, tak jako to dělávali kdysi umělci. Nebo malujte, jak vás zrovna napadne. Vyštrachejte ze zaprášené krabice starou fotografii blízkého člověka a použijte ji jako předlohu. Potom si najděte místo na malování, například tichý kout v domě, kde je v každou denní hodinu jiné světlo (pro impresionisty jasná volba), dobře poslouží i dostatečně prosvětlená dílna. Než si pořídíte plátno a malířský stojan, prozkoumejte ve městě všechny obchody s výtvarnými potřebami. Hned budete vědět, kolik ta sranda stojí, a znovuobjevíte výhody nakupování přes internet. Možná při svém pátrání po internetu najdete taky videonávody pro malíře-začátečníky, to rozhodně stojí za to zkouknout.

Malířské potřeby a jiné nezbytnosti

Výtvarné potřeby si lze vybírat podle míry obtížnosti práce. Každý umělec musí být každopádně vybaven již od paleolitu prázdnou plochou, kterou jde zaplnit barvou. V podstatě i garáž s holými stěnami je dobrý materiál pro jeskynní malby, ale vy máte určitě ambice vymyslet něco lepšího. Vyberte si formát papíru nebo plátna, na němž si budete hrát „na ostro“. Obyčejný skicář A4 a tužka/uhel vám zase poslouží pro malování „nanečisto“. Rozhodnete-li se malovat venku v přírodě, omrkněte levné a hlavně lehké malířské stojany, aby se daly snadno přenášet. K malování v domácí dílně se hodí skladný stojan – klasický „ateliérový“ nebo stolní, to už je na vás. Samotná plátna jsou tou levnější položkou. A nakonec, jaké vybrat do začátku barvy? Obecně se doporučuje začít s takovým typem barev, které nevyžadují příliš mnoho trpělivosti, a v případě, že uděláte na plátně chybu, snadno ji s nimi opravíte. To se dá udělat kupříkladu s akvarely, ne však s akrylovými barvami. Když už máte také sadu štětců, stačí se jen vybavit velkým množstvím ubrousků na odkapávající barvy či opravy a vaše umělecká kariéra může začít!

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 − one =