Láska a vztahy

Komunikace v partnerství

Komunikujete dostatečně se svým partnerem? Ví, co vás trápí, z čeho máte radost, co byste chtěli, aby změnil ve svém chování? Komunikace je pro člověka velmi důležitá. Zapojujeme do ní nejen řeč a mozek, ale i zbytek těla. Komunikace se skládá nejen z verbálních podnětů, ale hlavně a převážně z těch neverbálních. Když něco říkáte, tak záleží i na způsobu sdělení, nejen na slovech. Komunikace ve vztahu, je vlastně jedním z nejdůležitějších aspektů vztahu vůbec. Nejprve se jejím prostřednictvím poznáváme a později nás vztahem provází. Pokud komunikace mezi partnery správně funguje, velmi to vztahu prospívá a naopak. Když si partneři nejsou schopni sdělovat důležité informace, mluvit o svých přáních či potřebách, může to vztah velmi narušit.

Mluvte s partnerem (ne o něm)

Velmi častou a vážnou chybou je, když mluvíme o partnerovi, ale nemluvíme s ním. Pokud se tedy svěříte, třeba někomu z blízkého okruhu přátel s tím, co Vás na partnerovi rozčiluje a čím Vás třeba štve, zamyslete se, zda se to nedá nějak řešit přímo s partnerem.  Partneři by si měli umět naslouchat a sdělovat své potřeby, zážitky i obavy a přání. Čím je totiž taková komunikace upřímnější, otevřenější a přirozenější, tím také důvěrnější může být. Je logické, že se rádi svěříme a naopak nasloucháme někomu, ke komu máme důvěru a v jehož přítomnosti se cítíme dobře. Samozřejmě by mezi sdělováním i nasloucháním, měla být určitá rovnováha. Pokud budeme pouze naslouchat, ale nedokážeme sdělit své vlastní pocity potřeby a přání, nebo naopak se budeme prosazovat a sdělovat pouze to své, bez ohledu na druhého, nebude takový vztah nikdy vyvážený.

Umění naslouchat

A je důležité, aby bylo vidět, že opravdu nasloucháte. Pokud hovoříte s někým, kdo se během vašeho projevu dívá jinam, asi si pomyslíte, že vás neposlouchá, ať říká cokoli. Nestačí jen poslouchat, vaše poslouchání musí být zřetelné. Naslouchání je nezbytnou součástí komunikace. Nikdy nezaujmete člověka, když mu postojem těla a očima dáváte najevo, že ho vlastně vůbec nevnímáte a nemůžete se dočkat, až přestane mluvit a budete moci začít mluvit zase vy. Jestli chcete úspěšně komunikovat, musíte se především naučit i naslouchat. Je všeobecně známé, že tón hlasu může zcela změnit význam sdělení. Například věta „taky tě miluju“ znamená něco úplně jiného, pokud použijeme sarkastický tón, než když ji vyslovíme vážně a dáme do hlasu cit. Právě drobné změny intonace bývají důležitým signálem.  Při změně intonace má pak sdělení třeba zcela jiný význam, než původně. Záleží samozřejmě i na tom, jakou informaci sdělujeme, zda ji partner správně přečte a bude nám rozumět.

Muži a ženy to mají jinak

Ženě často stačí jen náznak a ví, co chcete říct, ale muži můžete naznačovat až do smrti a nepochopí nic. Proto je důležité se naučit říkat věci na rovinu. Nemyslím tím vždy říkat úplnou pravdu, někdy je lepší ji trošku zaobalit, ale pokud vás něco trápí, řekněte to svému partnerovi přímo. Nepoužívejte narážky a pohledy a nechoďte kolem „horké kaše.“ Pro muže není nic horšího než se snažit vytušit, co si přejete. (A nejen pro muže). Muži a ženy přemýšlejí jinak, a pokud chce žena něco sdělit muži, musí to vzít na vědomí a přizpůsobit se. Samozřejmě, že se najdou výjimky, ale ty jenom potvrzují pravidlo. Jsme prostě jiní a je tomu tak dobře. Ale dámy, pokud vám něco na jednání vašeho partnera vadí, ve vlastním zájmu se musíte odhodlat a říci mu to přímo. Nečekejte, až vám snese modré z nebe, protože vám to vyčetl z očí. Mohlo by se Vám totiž stát, že to Vaše přání nedokázal z Vašich krásných očí vyčíst a nikdy se nedočkáte.

 

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 3 =