Děti

Když má dítě děti

Rozhodnutí pořídit si dítě je závažné, protože změní celý náš život navždy. Zvlášť v dnešní náročné době, která klade důraz spíše na kariéru. Navíc na rozdíl od našich maminek, které si nás většinou pořídily hned po škole, my máme víc možností, proto dnes mateřství odsouváme. Bezdětné třicátnice dřív byly považovány za divné, nyní je to úplně normální.
I přesto však v ČR porodí každoročně dítě až několik desítek nezletilých dívek, ať už je to z důvodu neinformovanosti (řada rodičů, ale i učitelů má problém se sexuální osvětou), náboženství zakazujícího potrat nebo kvůli něčemu horšímu – znásilnění.
Velmi mladé a nezajištěné dívky, které otěhotněly a rozhodnou se dítě ponechat by si měly zodpovědět na důležité otázky – nebude je mrzet, že si kamarádky užívají mejdanů, zatímco ony doma perou plínky? Že musí přerušit studium? Jsou dostatečně silné a vyzrálé,baby-19295_640 aby jejich tělo a psychika ustály těhotenství, porod a mateřství? A co otec dítěte? Bude mít zájem se starat nebo alespoň platit alimenty, pokud s dívkou nežije? Nebo je to někdo úplně cizí, kdo se o dítěti nikdy nedozví?

Děti dětí

Pokud se i přesto dívka rozhodne přivést miminko na svět, měla by mít alespoň veškerou podporu rodičů nebo prarodičů. Mnoho rodičů se po počátečním šoku rozhodnou dceři ze všech sil pomoci, třeba i natolik, aby mohla dodělat školu. Pokud ani blízká rodina nefunguje, je možnost uchýlit se do zařízení pro svobodné a nezletilé maminky.
Mnohem lepší než toto řešit je však prevence. Každý mladý člověk (i chlapci) by měl být včas informován o rizicích sexuálního života, možnostech antikoncepce a uvědomit si k čemu může vést nezodpovědné chování.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 − 1 =