Domov

Jaro klepe na plastová okna, je načase je seřídit

Stala se nedílnou součástí našich domácností. Většinu času je ani nevnímáme, protože plní svoji funkci, jak mají a není třeba se s nimi příliš zaobírat. I když dvakrát do roka bychom jim měli dopřát trochu péče. Řeč je o plastových oknech. S přicházejícím jarem je tu i doba, kdy bychom měli okna správně seřídit a zkontrolovat, jinak můžeme lehce přijít o jejich výhody.

Nečekejte, až se okno rozbije

Často řešíme věci až ve chvíli, kdy přestanou fungovat, jak by měly. V případě plastových oken to ale může být pozdě. Pokud nedrhnou, správně tepelně izolují a obecně fungují bez problémů, i tak si zaslouží alespoň minimální péči, a to nejlépe na jaře a na podzim.

Základem je odmaštění okenních rámů a křídel. Jednoduše setřete povrch hadříkem namočeným ve vodě s kapkou saponátu. Zbavovat okna mastnoty byste měli i v případě, že vypadají zcela neporušená, nebo nejsou na první pohled špinavá.

Zima dává oknům pěkně zabrat. Mráz v kombinaci s vlhkostí zatěžuje kovové prvky oken, těsnění i rámy, které se smršťují. Kvůli změnám teploty se vám mohou začít svěšovat okenní křídla. Na jaře proto zkontrolujte, zda vše drží, jak má, těsnění má správný tvar i strukturu a panty nejsou opotřebené.

Seřízení je důležité, i když se zdá vše v pořádku

Základní seřízení si okna zaslouží také alespoň dvakrát ročně. Díky vlivům počasí a teplotám se mohou špatně zavírat, nebo začít drhnout. Pokud byste panty správně neseřídili, snížíte tím životnost okna.

V první řadě proto sejměte krytku závěsu okna a pomocí imbusového klíče dole a nahoře upravte kování. Jednoduše zjistíte, jestli je třeba jej dotáhnout nebo naopak povolit. Kování takto upravte nahoře i po stranách oken. Celá údržba nezabere více než pár minut a díky tomu budou vaše plastová okna správně plnit svoji funkci další nadcházející sezónu.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × five =