Móda

Jarní průvan v šatníku

Jaro už oficiálně převzalo vládu a sluníčka i teplých dnů bude přibývat.  Je to ideální čas na jarní úklid a to i našeho šatníku. Zimní oblečení, které už jsme postupně odložili, nebo odkládáme, je dobré nejen vyprat a zkontrolovat, ale také protřídit. Je nutné i v oblečení udělat jednou za čas čistku. Čistka šatníku by se měla provádět 2x ročně, ideálně právě před začátkem jarní a podzimní sezony.

Dopřejte svému šatníku jarní úklid!

Připravte se však na to, že k této akci budete potřebovat čas, klid a pevné nervy. První krok spočívá v roztřídění oblečení.  Opravdu obnošené, potrhané, či jinak poškozené rovnou vyřadíme. U zbytku oblečení můžeme po sezóně zhodnotit, zda opravdu všechno nosíme a zda se nám to jen neválí ve skříni. Rozdělit obsah šatníku na dvě poloviny zvládne každý. Jedna by měla být věnována vyloženě teplému zimnímu ošacení, druhá zbytku. Zimní část se vhodně uskladní a následuje další krok. Jednotlivé kousky ze zbývající části je třeba vzít nejen jeden po druhém do ruky, ale i na sebe. Zjistíte tak, co vám sedí a nesedí, v čem se cítíte příjemně a co už si na sebe s největší pravděpodobností nikdy neobléknete. Pokud jste některé kousky za celou sezónu neměli na sobě, je málo pravděpodobné, že je ještě unosíte. Vše, co se vám nelíbí, odstraňte. Stejně je třeba naložit i s oblečením, které je vám příliš malé či velké. Mnoho žen, ale i mužů skladuje ve skříni velké množství oblečení v různých velikostech pro časy označované jako „až zhubnu“ nebo „kdybych náhodou přibrala“. Ano, stát se může všechno, ale pokud je toto oblečení nekvalitní, nemoderní a je ho příliš, zbavte se ho. Nic proti ponechání si několika nadčasových kousků, ale hromadit nekvalitní svršky je vážně zbytečné. Pokud i nadále váháte, jestli si oblečení nechat nebo vyhodit, doporučuji nechat si ho ještě půl roku a pokud ho do té doby nezačnete nosit, dejte ho dál nebo vyhoďte.

Roztřidte a darujte

Přemýšlejte, zda jdou jednotlivé věci kombinovat s ostatními, vyzkoušejte, zda vám opravdu sedí, buďte k sobě upřímná a kritická. Že si nejste jistá? Pozvěte si na pomoc kamarádku! Před výběr můžete udělat sama, ale pokud váháte, měla byste si pozvat nestranného člověka. Z třídění šatníku jde také udělat zábavnou party s kamarádkami. Ani oblečení totiž nevydrží věčně. Záleží samozřejmě na tom, jak často daný model nosíte, ale zhruba za 3-5 let je oblečení zralé na výměnu. Kam se starým oblečením? Pokud je ještě v dobrém stavu, jen víte, že už jej neunosíte, je možností jak se jej zbavit několik. První z nich je příbuzenstvo či zmíněné kamarádky. Druhou možností jsou bazarové či aukční servery – za nepotřebné oblečení ještě získáte nějaké peníze. Třetí možnost je darování oblečení nějaké charitativní organizaci, která obnošené šatstvo předá potřebným. K tomuto účelu jsou i speciální kontejnery na oblečení.

Nákup nového

Místo těch modelů, které už nevyužijete, budete mít v šatníku místo pro nové. Pokud si z jakéhokoli důvodu nejste nakupováním jistí, nerozpakujte se své nákupy probrat s osobami, kterým důvěřujete. Může to být někdo z rodiny, kamarádka, co módě rozumí nebo i profesionální módní stylistka, osobní nákupčí nebo nákupní poradce. Do těchto služeb se rozhodně vyplatí investovat ve chvíli, kdy si sami rady nevíte a neznáte nikoho, kdo by vám dokázal s nákupy pomoci.

– investujete-li větší částku peněz, pak jen do toho, co nebude příští rok passé, nadčasovost je v tomto případě mocné zaklínadlo.
– nikdy nedopusťte, aby se z vás při honbě za dokonalým stylem stala módní oběť, navíc byste neměli chtít dosáhnout dokonalého, ale osobitého stylu, zdaleka ne vše, co právě letí, vám sedne.
– boty a kabelky by měly být kvalitní, dokážou totiž celkový vzhled jak povznést, tak shodit, stejně jako další doplňky.

Než vyrazíte za nákupy do ulic, tak si rozhodně dobře rozvažte, co vlastně chcete kupovat. Každý má určitě alespoň mlhavou představu o tom, co se mu líbí, jak by chtěl vypadat, co mu přijde stylové. Zalistujte si v módních časopisech, zkoušejte doma kombinovat různé styly, konzultujte své nápady s někým, kdo se vyzná. Zkuste prostřednictvím oblečení vyjádřit svou osobnost.

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen − 12 =