Domov

Jakým palivovým dřevem topit v krbu?

V posledních letech si lidé zamilovali topení v krbu. Není divu. Je to nejen praktické, ale také stylové. Praskání polínek a třísek je romantické. Pozorování plamínků ohně v krbu je příjemné a člověk má hned lepší náladu.

Pořízení krbových kamen je účinné a výhodné v mnoha ohledech. Nicméně musíte vědět, jaké palivové dřevo je nejlepší. Pokud zvolíte špatné topivo, můžete si krb zničit, a navíc v domě bude zima.

Dřevo hraje prim

Krby nabízené na českém trhu jsou většinou určeny pouze po topení dřevem. Existují i varianty na brikety a uhlí, ale ekologickou variantu i minimum práce nabízí palivové dřevo balené. Navíc si jen těžko představíte, jak skládáte uhlí v Praze před panelákem.

Na čem vlastně záleží?

Určitě je dobré vědět, že každé dřevo má jiné složení, vlhkost i výhřevnost. Zásadní je jeho vlhkost, protože ta je s výhřevností úzce spjata. Snad každé malé dítě ví, že mokré a příliš vlhké dřevo špatně hoří anebo nelze zapálit. Takové topivo je nepřípustné, protože může zanést komín i ohniště a o dopadu na životní prostředí ani nemluvě. Věděli jste, že ideální doba schnutí palivového dřeva do krbových kamen je 2 roky?

Druhy topiva

Žhavým želízkem v ohni jsou tvrdé druhy – dub, buk, jasan, habr. Osvědčené je rovněž dřevo z ovocných stromů, ale to je těžko dostupné. Buk se pyšní rychlým vysycháním. Plameny neuvěřitelně silně září. S dubovým dřevem se topí nejčastěji a nabízí oheň nevýraznějšího charakteru a pomalé hoření. Měkké varianty oceníte při podpalování, jinak velice rychle hoří. V žádném případě netopte v krbu lakovaným dřevem, pražci, překližkami a kvůli pryskyřici ani jehličnany. Zima je v plném proudu! Pořiďte si kvalitní topivo i ve městech. Praha palivové dřevo z českých stromů lze objednat balené, štípané i metrové za příjemnou cenu na webu Drevoo.cz.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eight + seven =