Děti, Životní styl

Jak sladit rodinu a profesi a vrátit se po rodičovské do práce?

Jste matka malého dítěte a ráda byste si k rodičovské přilepšila? Nebo zvažujete, kam a kdy se vrátíte do práce? Nejste sama, kdo řeší tento problém – velká část žen po skončení rodičovské dovolené do původního zaměstnání nenastoupí, a poměrně těžko hledá profesní uplatnění slučitelné s dětmi. Jen 20 % žen s dětmi do tří let pracuje.

Proč ženy malých dětí těžko hledají práci

Proč je pozice žen s malými dětmi na trhu práce tak těžká? Protože v České republice jsou nastavené poměrně velkorysé podmínky pro matky, které chtějí zůstat s dětmi delší dobu doma – ačkoli se to matkám na rodičovské příliš nezdá. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi si můžeme dovolit být s dětmi doma za státní peníze – rodičovský příspěvek umožňuje ženám nepracovat a pečovat o děti až do 4 let jejich věku, příjem mají v určité výši jistý. I v důsledku toho většina žen s malými dětmi nepracuje a myšlenky na návrat do pracovního života odkládá až na dobu, kdy jim tzv. rodičovská dovolená skončí.
Není to však jen vinou matek samotných. Kvůli tradičnímu rozdělení mezi mužem a ženou, které je obvyklé v naší společnosti, je na ženu stále nahlíženo optikou věčně nemocných dětí – pro málokterého zaměstnavatele představuje vítanou posilu, je spíše vnímaná jako riziko. To, co by matkám s malými dětmi pomohlo nejvíce, je dostatek zařízení pro děti předškolního věku a možnosti flexibilního zaměstnávání, tedy částečné nebo sdílené pracovní úvazky, práce z domova apod.

Jak můžete své šance na trhu práce zvýšit už teď

Receptů, jak zvýšit své naděje na úspěch při návratu do práce, je několik. Vyplatí se neorientovat se pouze na rodinu a péči o děti a udržovat kontakt s oborem, a sice sledovat dění ve firmě, z níž jste odcházela na mateřskou dovolenou, udržovat kontakt s kolegy apod. Kontakt s oborem můžete udržet i sledováním trendů ve vašem oboru, například prostřednictvím specializovaných serverů nebo časopisů – pokud namítáte, že časopisy jsou příliš drahé, zamiřte do knihovny.
Existuje mnoho iniciativ zaměřených na pomoc ženám při návratu do práce, které nabízejí zdarma užitečné semináře nebo workshopy – pokud se jich zúčastníte, setkáte se s ženami, které řeší stejné problémy jako vy, a zvýšíte si sebevědomí, protože pro svůj úspěšný návrat do práce „něco uděláte“.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × 3 =