Životní styl

Jak na rodinný rozpočet

Také po Vánocích netrpělivě očekáváte lednovou výplatu, abyste srovnali dluh na kreditkách? Pokud jste loňský rok opět nevyšli a Vánoce zvládli s odřenýma ušima, je největší čas udělat si v penězích pořádek a vytvořit rodinný rozpočet.

Vytvořte si roční finanční plán

Jak na to? Důležité je mít pro začátek soupis veškerých příjmů a veškerých výdajů. Do příjmů počítejte nejen příjem ze zaměstnání, případně podnikání, ale také rodičovský příspěvěk, peněžitou pomoc v mateřství, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, důchod (starobní i invalidní), výsluhový příspěvek nebo například příjem z pronájmu nemovitosti.
Stejně podrobně je třeba spočítat veškeré vaše výdaje. Zahrňte do nich nejen výdaje pravidelné, ale také nečekané – počítejte tedy s nájemným, hypotékou, splátkami úvěrů, stejně jako energiemi, školným, platbami za kroužky dětí, účty za telefon, výdaji za jídlo, útratou v restauracích, víkendovými akcemi s dětmi, výdaji na oblečení, kosmetiku, kadeřníka apod. Nezapomínejte ani na případné opravy v domácnosti, koupi nových spotřebičů, dovolenou nebo dorovnání energií.
Pro přehlednost rozdělte výdaje do kategorií (nakupování, bydlení, oblečení, úvěry apod.). S ohledem na množství položek a jejich různé rozložení v roce je lepší počítat výdaje i příjmy ročně, vyhnete se tak riziku, že na něco zapomenete.

Rodinný rozpočet mám, a co s tím?

To, co jste právě vytvořili, je váš finanční plán. Porovnáte-li své příjmy a výdaje, zjistíte, zda hospodaříte s přebytkem, nebo se dostáváte do minusu. Pokud jste podle vašeho plánu v minusu, je nutné snížit výdajovou stránku tak, aby váš rozpočet byl minimálně vyrovnaný.
Pokud jste již dospěli k vyrovnanému rozpočtu, můžete ověřit svůj plán v praxi. Evidujte pečlivě každý den, co jste zaplatili, ať už hotovostí, nebo bezhotovostně kartou či převodem, a to po dobu nejméně dvou měsíců. Zdá se to být náročné, ale věřte, že vám tento krok nezabere více než pár minut denně. Navíc brzy uvidíte, zda jsou vaše finanční plány realistické, či nikoli.

Jak ušetřit v rodinném rozpočtu?

Pokud jste zjistili, že se dostáváte do minusu, je na místě šetřit. Kde ale ušetřit, aby to bolelo nejmíň? V první řadě omezte zbytné drobné položky, jako je ranní kafe do práce, svačiny z automatu apod. Pomůže i snížení účtů za parkovné nebo si nějaký čas odříkat návštěvy restaurací a nosit si obědy z domova.
Pokud ani takové zásahy nepomůžou, je na místě přehodnotit větší výdaje, rozdělit je podle priorit a ty méně důležité snížit.
Pokud vám připadá správa rodinného rozpočtu nudná nebo naopak příliš náročná, mohou vám pomoci specializované programy určené pro domácí účetnictví. Vytváření rozpočtu je díky nim snazší a funkce těchto programů vám umožní snadno a rychle zkrotit vaše rodinné finance.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five + ten =