Domov

I malá koupelna zařídí velké divy

Lámete si hlavu, jakým způsobem je možné postupovat při vybavení nové či renovaci staré koupelny? I když je koupelna zlomkovým prostorem celkové plochy bytu, je nejenže nezastupitelná z hygienického hlediska, ale je rovněž nezastupitelná i z hlediska estetického. A to se týká nejen žen, ale i mužů, na které je v následujícím textu rovněž pamatováno.

Důležitým faktorem celkového vzhledu koupelny je dostupnost či nedostupnost denního světla. Není-li zde okno, kterým proudí venkovní světlo, nelze většinou tuto dispozici již změnit a je třeba z této situace při dalších krocích vycházet.

Denní světlo, ač to příznivci tradičního vyvolávání fotografií v naprosté tmě, pro něž jsou bezokenní koupelny samozřejmě ideální, příliš neocení, je však velmi příznivým a samozřejmým estetickým atributem. Absence přirozeného světla není jistě na škodu, jen je třeba se více soustředit na to, aby koupelna nepůsobila příliš neosobně, v krajním případě až laboratorně.

Zrcadlové triky

Chvalořečený i proklínaný vynález zvaný zrcadlo plní hned několik rolí najednou. Kromě své obvyklé esteticko-kontrolní funkce dokáže totiž i opticky zvětšit malý prostor a rovněž jej i projasnit. Zrcadlo nachází i velké opodstatnění v rámci filozofie feng shui, kde je jeho využívání často doporučováno. Z tohoto důvodu není nikdy na škodu zvolit při výběru velké zrcadlo. Koupit zrcadla do koupelny je tedy logickým krokem hned z několika ohledů.

Zrcadlo by mělo být velké a dobře osvícené. Častým rodinným dilematem je pak v praxi ani ne tak vzhled vlastního zrcadla, ale detail úložných prostorů, které jsou s ním spojeny. Volba zrcadla se skříňkou či bez skříňky, zrcadla s poličkou pod ním či bez poličky pod ním se tak může stát i zdrojem rodinných konfliktů.

Úložné prostory mají nemalou úlohu

Z pohledu ženy jsou úložné prostory nezbytné a čím je jich v koupelně více, tím v celkovém součtu lépe. Z pohledu muže se však chlapsky zařízená koupelna bez úložných prostorů zcela obejde. Není potřeba riskovat nad umyvadlem úder do hlavy kvůli tomuto nadbytečnému technickému detailu, jak se domnívají zástupci mužské poloviny lidstva. Řešením pak není samozřejmě nic jiného než kompromis, tedy redukovaný, nikoliv zcela absentovaný, počet úložných míst.

U úložných prostorů je především potřeba zohlednit ergonomii jejich rozmístění, kdy je nezbytné se zamyslet nad nejen jejich výškami a hloubkami, ale také nad pravostranností či levostranností otvírání jejich dvířek, rozmístěním věšáků aj. Při těchto úvahách by měla být zohledněna i praxe mokrých či namydlených rukou, které jinak snadnou manipulaci mohou v prostoru koupelny podstatně znesnadňovat.

Odkud teče voda

Důležitým dalším krokem je samozřejmě kromě prostorového rozvržení koupelny i volba vodovodní baterie. K té je doporučováno rovněž zakoupit i spořič vody, zvaný také perlátor. Zásluhou tohoto drobného zařízení lze dosáhnout podstatné úspory spotřeby vody, aniž to lze fakticky negativně postřehnout.

U vodovodní sprchy je potřeba zvolit její pohyblivost, možnost nastavení trysek, délku hadice. Dalším krokem je pak rozvážení, zda je vhodnější umístit k vaně či sprše koupelnový závěs či skleněnou nebo plastovou zástěnu. Zástěna je velmi pohodlná, avšak se náročněji udržuje než sprchový závěs, který lze jednoduše vybrat či vyměnit za nový.

Pozor na hladké povrchy

Nehledě k jakýmkoliv estetickým kvalitám, na prvním místě by měla být v prostředí koupelny vždy její bezpečnost. Klíčový krok by tedy mělo představovat zvážení, zda vybrané povrchy nejsou příliš kluzké, což se týká především podlahových dlaždic. Zde by se estetické kritérium kladené na primární místo nemuselo skutečně vyplatit.

Z tohoto důvodu je vždy potřeba přednostně zkontrolovat drsnost či hladkost povrchu zvoleného materiálu a až následně jej zhodnotit i z estetického hlediska. Ač existuje velké množství protiskluzových podložek, nemohou totiž zabránit všem potenciálním nehodám, ke kterým příliš hladký materiál přirozeně inklinuje.

Pořídit lze i online

Jedním z velmi příjemných bonusů dnešní doby je dostupnost nákupů prostřednictvím internetu, kdy lze zboží v případě nespokojenosti ihned a bezproblémově reklamovat. Popisky zboží jsou již velmi detailní, stejně tak jako fotografie, také existuje i možnost operativního kladení otázek online. Z tohoto důvodu není třeba se vypravovat do nákupních center, pakliže to ovšem není vaším koníčkem, a vše z pohodlí domova zakoupit prostřednictvím eshopu, například lze využít i eshop Möbelix.cz či další.

Prioritou jsou vaše přání

Koupelna by měla být vhodně zařízená, mít příjemný vzhled, ale především musí být výsledkem kompromisu potřeb a přání všech členů rodin. Jakkoliv nádherná koupelna, která bude zcela ignorovat přání ostatních, nepřinese do domácnosti mnoho radosti. A tak je třeba závěrem konstatovat, že na skutečně prvním místě při výběru podoby koupelny by mělo být zohlednění přání a vzájemná tolerance mezi rodinnými příslušníky či členy domácnosti. Teprve poté koupelna zajistí bytu či rodinnému domu skutečně pozitivní atmosféru, kterou samotná estetická stránka zaručit nemůže.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three − 1 =