Děti

Hledáte práci po rodičovské?

Také patříte k ženám, kterým se čas na rodičovské chýlí ke konci, a musíte uvažovat o tom, co dál? Ženy s malými dětmi patří ke třem nejohroženějším skupinám na trhu práce, spolu s čerstvými absolventy bez praxe a lidmi v předdůchodovém věku. Co vám může při návratu do práce pomoci a na co se připravit?

Proč je těžké najít po rodičovské práci

Zaměstnanost žen s malými dětmi v České republice dosahuje jen 20 %. Může za to jak systém sociálních dávek, rodičovských příspěvků, který umožňuje ženám zůstat doma s malými dětmi až do věku čtyř let, tak nedostatečně pružný trh práce. V České republice je flexibilní zaměstnávání stále v plenkách, a proto hledat práci na částečný úvazek, sdílený úvazek nebo s možností home office lze přirovnat k pověstné jehle v kupce sena.

Na matky malých dětí je pohlíženo stále jako na potenciálně rizikové, a to z důvodu časté nemocnosti malých dětí, zvláště po jejich nástupu do dětského kolektivu (typicky školky). Zaměstnavatel nemá jinou možnost, než takové zaměstnankyni umožnit postarat se o její nemocné dítě, a zároveň řešit, jak zajistí splnění jejích pracovních úkolů v době její nepřítomnosti.

I v tomto případě se projevuje stále stereotypní rozdělení ženských a mužských rolí v české společnosti – kdyby muži ve větší míře zůstávali se svými dětmi doma, nebyly by to pouze ženy, které by musely čelit těmto překážkám při hledání nové práce.

Nástup do původní práce, nebo hledání nové?

Pokud jste měla před nástupem na mateřskou dovolenou smlouvu na dobu neurčitou a váš pracovní poměr stále trvá, můžete se vrátit do svého původního zaměstnání – po rodičovské vám však zaměstnavatel nemusí zaručit tutéž pozici, ale jen „zařazení podle pracovní smlouvy“. Pokud se chcete do své bývalé firmy vrátit, doporučuje se kontaktovat zaměstnavatele s tímto požadavkem zhruba půl roku před očekávaným termínem návratu.

V případě, že jste měla smlouvu na dobu určitou, nebo váš pracovní poměr skončil, si budete muset hledat práci novou. Opět se vyplatí nenechávat řešení této situace na poslední chvíli a začít sestavovat životopis a odpovídat na nabídky již půl roku před očekávaným nástupem do zaměstnání.

Co ovlivní váš případný úspěch? Ač se to zdá být překvapivé, především vaše vystupování – tj. vaše sebevědomí. Važte si hodnoty sebe sama, buďte si vědoma toho, že jste poslední roky tvrdě pracovala, a i když to nebylo zrovna v práci, byla to práce nesmírně užitečná a prospěšná. Zároveň se připravte na otázky směřující k tomu, jak zajistíte péči o vaše dítě v případě, že bude nemocné, a jak máte nároky na pracovní dobu.

Štěstí přeje připraveným, nepodceňte proto přípravu na pracovní pohovor a vyzkoušejte si ho například nanečisto před zrcadlem. A nezapomeňte řešit svoji práci včas.

 

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen + six =