Zdraví

Dieta při cukrovce: Vhodné a nevhodné potraviny

Cukrovka je dnes velmi časté onemocnění, které se dokonce už zařadilo mezi civilizační choroby. Cukrovka je nemoc, která se projevuje nadměrným množstvím cukrů v krvi. Jedná se o nemoc, kterou mohou trpět děti i dospělí. Vždy vyžaduje léčbu a také dodržování speciálního jídelníčku.

 

Cukrovka dvojího typu

Cukrovka je diagnostikována v případě, kdy je hladina cukru v krvi vyšší než 10mmol/l. V současné době lékaři rozlišují dva typy cukrovky. Je to cukrovka prvního typu, jejíž příčinou je nedostatečná tvorba inzulinu a cukrovka druhého typu, kterou způsobuje snížená citlivost tkání těla k inzulinu. Oba typy mají stejné příznaky. Základní příznaky cukrovky jsou tyto: časté močení spojené s pocitem velké žízně, pocení, pro které je typický nasládlý pach, ospalost, únava, jiné vnímání sladké chuti, může se také objevit orange-15046_640vyrážka, vypadávání chlupů a další.

Speciální jídelníček jako nutnost

Cukrovka – tedy pokud je léčena,  není životu nebezpečená. Je ale nutné aby lidé trpící cukrovkou poslouchali rady lékaře, užívali léky a nejzákladnější je potom speciální cukrovka jídelníček. Pacienti totiž musí omezit příjem cukrů.

Jaké potraviny jsou vhodné?

Člověk trpící cukrovkou musí z jídelníčku zcela vyřadit jednoduché sacharidy. Dieta při cukrovce je založena hlavně na konzumaci zdravých jídel – je to bílé maso, zelenina, luštěniny a také některé druhy ovoce. Cukrovkáři by měli rozhodně z jídelníčku vyřadit sladká, smažení a tučná jídla. Vhodné potraviny jsou: celozrnné pečivo, těstoviny, luštěniny, brambory a všechny druhy zeleniny. Důležité je dodržovat i pravidelnost. Každý, kdo trpí cukrovkou, by měl jíst 5x denně a v menších dávkách. Důležitý je také pravidelný pohyb. A pozor – pokud jste cukrovkář, upozorněte na to své okolí. Občas se může stát, že díky nedostatku cukru se vám udělá nevolno. V tomto případě je nutné rychle sníst něco sladkého – například kostku cukru.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × one =