Zdraví

Co na pálení žáhy

Pálení žáhy – to je obrovská potvora. Dokáže přijít nečekaně a způsobit opravdu velké nepříjemnosti. Pravdou je, že v současné době trpí pálením žáhy až polovina dospělých lidí. V tomto článku vám se podíváme na to, co pálení žáhy způsobuje, jak mu předcházet a hlavně – dáme vám hned několik tipů, jak s pálením žáhy můžete bojovat.

Čím je pálení žáhy způsobeno?

Pálení žáhy se odborně nazývá pyróza. Pálení žáhy není nic jiného než to, že se do jícnu dostanou kyselé šťávy z žaludku. Příčinou tohoto je nesprávně fungující svěrač, který se nachází mezi jícnem a žaludkem. Kyselé šťávy podráždí sliznici jícnu, a tak vznikne pálení. Důležité je vědět, že pokud se pálení žáhy vrací opakovaně, měl by o tom být informován váš lékař. Pokud ne, může se celá věc zhoršovat a pak už nezbývá nic jiného než léčit operativně. Mezi další projevy patří bolest žaludku a často vzniká také nepříjemný zápach z úst.

Prevence pálení žáhy

Pálení žáhy může být vyvoláno nadměrnou konzumací nezdravé stravy. Velmi riziková jsou mastná a tučná jídla. Vyvoláno také může být nadměrnou konzumací jakéhokoliv jídla i alkoholu. Spouštěčem také může být nadměrné kouření a dokonce také velký stres. Často se s pálením žáhy potýkají těhotné ženy. Naštěstí pro ně ale pálení po porodu zmizí.

 

Jak s pálením žáhy bojovat

Pokud nechcete mít s pálením žáhy problémy, bude i pro vás extrémně důležitá prevence. Základem by měl být zdravý jídelníček – to znamená vyhnout se mastným a tučným jídlům. Při akutním pálením žáhy může být dobrým pomocníkem mléko. Stačí vypít jednu sklenici a pálení rychle odezní. Podobný efekt má i jedlá soda. Pokud vás pálení žáhy trápí opakovaně, pořiďte si domů volně prodejné léky. Může to být například emulze Anacid. Její účinek je velmi rychlý. Pokud se pálení žáhy dostaví, sedněte si. Měli byste být ve vzpřímené poloze, aby šťávy mohly natéct zpět do žaludku.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen − 5 =