Zdraví

Co je mononukleóza – líbací nemoc

Mononukleóza se řadí do skupiny virových onemocnění. Její nebezpečí je v tom, že se poměrně snadno přenáší a velice dlouho léčí. Léčba vyžaduje klidový režim a také například speciální dietu. Nejohroženější skupinou jsou v případě mononukleózy mladí lidé od 15 do 25 let. Pokud se chcete o této nemoci dozvědět více, měl by vás tento článek rozhodně zajímat. Seznámíme vás s tím, co mononukleózu způsobuje, podíváme se na její příznaky a také na způsob léčby.

Co způsobuje mononukleózu?

Mononukleózu v největším procentu případů způsobuje virus Epstein-Barrové (EB virus). Zajímavé je, že tento virus se v našem organismu běžně nachází. Je-li ovšem něco v nepořádku, virus se začne projevovat a tak dochází ke vzniku nemoci. Impulzem k propuknutí mononukleózy může být například nadměrný stres, vysoká fyzická zátěž, dále také nervové vyčerpání a často je na vině také snížená obranyschopnost. Virus se přenáší z člověka na člověka pomocí slin. Z tohoto důvodu je infekční mononukleóza také přezdívána nemocí mladých nebo se jí také říká líbací nemoc.

Příznaky mononukleózy – ze začátku vypadá nenápadně

Nebezpečí mononukleózy je zejména v tom, že se ze začátku může tvářit jako angína či běžné nachlazení. Mezi příznaky mononukleózy totiž patří vysoká horečka, bolest v krku, nateklé mandle či zvětšené mízní uzliny. I lékaři proto často v počáteční diagnóze chybují. Základním vodítkem k tomu, že se jedná o mononukleózu je, že se pacient nadměrně unavený. Únava se ale nemusí dostavit hned na začátku. Mononukleóza se diagnostikuje na základě výsledků krevních testů. Mezi typické příznaky patří také zvětšení jater či sleziny.

Jak probíhá léčba mononukleózy?

Žádný lék na mononukleózu zatím nebyl vytvořen. Tato nemoc se proto léčí zejména klidovým režimem a podáváním léků na snižování horečky. Extrémně důležitá je dieta při mononukleóze. Tu je nutné striktně dodržovat i několik měsíců – podle výsledků jaterních testů. Mononukleóza se může léčit až 6 měsíců. Po tuto dobu je nutné dodržovat klidový režim.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × two =