Zdraví

Co je a jak se pozná trombóza?

Žilní trombóza patří mezi vážné zdravotní problémy. Jejím následkem totiž může být i smrt. Alarmující je, že mnoho lidí právě trombózu podceňuje a tak se vystavuje obrovskému riziku. Neřaďte se do této nezodpovědné skupiny. Pokud budete vědět, co je trombóza a jak se projevuje, snížíte tak riziko vašeho ohrožení. Pokud vám není vaše zdraví lhostejné, jistě dočtete tento článek až do konce.

 

Co je trombóza?

Žilní trombóza je velice nebezpečné onemocnění, které je vždy potřeba rychle řešit, protože může dojí i k úmrtí. Trombóza je označení pro vznik sraženiny. Ta vzniká jako následek pomalého průtoku krve v žilách. Ke vzniku sraženiny dochází také při ucpání žil. Pro sraženinu se v lékařském oboru používá také termín tromb. Tato sraženina vzniká nejčastěji v dolních končetinách.

Jak se trombóza projevuje

Mezi hlavní projevy trombózy dolních končetin patří zarudnutí, výrazný otok a také bolestivost. Pokud se objeví, je nutné rychle vyhledat lékaře. Objevuje se také škubavá bolest v lýtku. Trombóza se ale nemusí objevit jen v dolních končetinách, i když je to nejčastější. Lékaři znají také jaterní nebo ledvinovou trombózu. Rizikové je také období těhotenství. Vznik cévních sraženin může dokonce vést až ke spontánním potratům.

Rizikové faktory trombózy

Na vznik trombózy může mít vliv mnoho faktorů. V mnoha případech je na vině věk. Rizikovější skupinou jsou starší ženy. Trombóza může být také následkem sedavého zaměstnání nebo nedostatečného pohybu. Na vině může být i nadměrná konzumace tučných jídel (dochází totiž k usazování tuku v žilních stěnách a tak k jejich ucpávání), na vině může být také nadměrné kouření. Největším rizikem trombózy je, že může způsobit plicní embolii. Ta vznikne tak, že se uvolní vzniklá sraženina a dostane se do plic. Zde může ucpat plicní tepnu a tak dojde ke kolapsu, který v mnoha případech končí smrtí.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four + 6 =