Děti

Chůva k dětem – pro a proti

Máte malé děti a potřebujete zajistit hlídání? Nemůžete nebo nechcete využívat babičky? Řešením může být najmutí chůvy, která zajistí profesionální péči o vaše děti. S čím je třeba počítat a co vám může chůva k dětem přinést?Najmutí chůvy znamená poměrně zásadní rozhodnutí. Pokud máte babičky v dosahu, neobejdete se bez toho, aniž byste jim citlivě sdělili, že budete na hlídání svého dítěte využít také někoho dalšího.

Proč chůvu?

Proč vlastně využívat chůvu? Hlavním důvodem může být samozřejmě potřeba, kterou nikdo jiný pokrýt nedokáže – potřebujete hlídat v době, kdy jsou jiní blízcí v práci, nebo potřebujete zajistit časovou flexibilitu. Případně chcete své dítě svěřit někomu, kdo bude bez podmínek dodržovat vaše zásady péče o dítě – co si budeme povídat,  věda od doby našeho narození značně postoupila a naši rodiče mají tendenci pokračovat v „osvědčených“ postupech. Výhodou chůvy je samozřejmě i možné zajištění dalších služeb, jako například pomoc v domácnosti nebo zajištění nákupů.

Co obnáší „mít chůvu k dětem“?

Kromě zajištění profesionálních služeb může zapojení chůvy mít i méně zřejmé aspekty. Mezi ně patří samozřejmě určitá finanční zátěž – měli byste proto zvážit, zda tuto službu váš rodinný rozpočet unese. Pokud budete shánět chůvu prostřednictvím agentury a budete chtít, aby se jednalo o téhož člověka, bude třeba časy i dny rezervovat předem, tzn. mít jasnou představu o tom, kdy ji budete potřebovat. Pokud budete naopak potřebovat hlídání „na zavolanou“ nebo operativně, je vhodné najmout někoho, kdo je časově flexibilní, například studentku.
Počítejte dále s tím, že chůvu budete muset nějakým způsobem seznámit s vašimi zvyklostmi i denním režimem vašich dětí, proto je vhodné sestavit stručný popis toho, co budete po chůvě chtít, co mají děti dovoleno a co ne a jaký je jejich denní režim.
Ačkoli se to zdá být nepodstatné, bude-li chůva s dětmi u vás doma, asi budete chtít před jejím příchodem uklidit byt – podobně jako uklízíte před návštěvou. Může se to zdát jako maličkost, ale klade to na vás zvýšené nároky.

Jak vybrat správnou chůvu?

Při výběru chůvy máte dvě možnosti – využít služeb agentury, nebo ji hledat na vlastní pěst. Budete-li hledat v nabídce agentur zajišťujících hlídání dětí, začněte definováním svých požadavků a očekávání. Agentura vám zprostředkuje pohovor s několika kandidátkami, z nichž si budete vybírat. Standardně agentura chůvy prověřuje a průběžně je vzdělává – za to si ovšem účtuje zprostředkovatelský poplatek a i hodinová sazba je o něco vyšší.
Pokud budete chůvu hledat sám/sama a budete-li chtít k výběru přistupovat odpovědně, počítejte s minimální dobou v řádu měsíců. Můžete využívat i různé zprostředkovatelské servery, které se zaměřují na zajištění služeb pro rodinu a domácnost. Definujte si přesně, co očekáváte – jaké jsou vaše prioritní požadavky a jaké méně prioritní. Je vhodné seznámit všechny kandidátky s vašimi požadavky a vyžádat si od nich potřebné dokumenty – například osvědčení o vzdělání, písemné reference s uvedením kontaktu, případně výpis z trestního rejstříku. Posledním krokem by mělo být seznámení vybrané chůvy s vašimi dětmi a vyzkoušení jejich vzájemné interakce.
Ať už najmete chůvu zprostředkovatelem nebo přímo, je vhodné podniknout namátkové „kontroly“. V ideálním případě se vám podaří najmout člověka, se kterým budete na stejné vlně a kterého budou mít rády i vaše děti. Díky tomu se pak budete moci v době, kdy bude s vašimi dětmi chůva, plně věnovat tomu, co právě potřebujete.

 

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 − 10 =