Zdraví

Chřipka klepe na dveře. Neotevírejte!

Chřipka je bohužel tím horším symbolem podzimu a zimy. Jestliže patříte mezi šťastlivce, kteří se jí vyhýbají bez jakýchkoli potíží, pravděpodobně se můžete pochlubit silnou imunitou. Pakliže ne, přinášíme vám několik tipů, díky kterým se dozvíte, jak před chřipkou zamknout dveře na petlici.

Očkování tělo brání

Několik týdnů před předpokládaným výskytem chřipky se můžete nechat u svého praktického lékaře naočkovat speciální vakcínou.allergy-18656_640 Chřipková epidemie postihuje Česko především v chladných měsících, a to zvláště od prosince do března. Úhrada tohoto očkování je různá a závisí na vaší konkrétní pojišťovně. Zajímavostí je však to, že senioři nad 65 let věku se mohou nechat naočkovat zdarma, stejně tak fyzické osoby pracující na pracovišti se zvýšeným výskytem chřipky (zdravotní zařízení, domovy pro seniory, pečovatelská zařízení). Očkování je považováno za velmi spolehlivou metodu, nežádoucí účinky jsou poměrně vzácné a závažné reakce hrozí snad pouze pacientům alergickým na vaječnou bílkovinu – i pro ty je ovšem připraveno alternativní řešení.

Prevence bez očkování

Krom očkování proti chřipce je rovněž třeba dodržovat určité zásady prevence. V podstatě se jedná o každodenní návyky, které by měl mít osvojené snad každý z nás (a pokud nemá, je třeba to rychle napravit). A jaké zásady to jsou?

  • Mytí rukou teplou tekoucí vodou. Pokud je třeba rychlé řešení během dne, lze doporučit i antibakteriální gely.
  • Pestré stravování, které zajistí přísun přirozených vitamínů.
  • Větrání místnosti, ve které pobýváte.
  • Kvalitní a dostatečný spánek.
  • Přiměřená fyzická aktivita a procházky na čerstvém vzduchu.

Suma sumárum, pokud budete zdravě jíst, mýt si ruce a lehce sportovat, máte výrazně větší šanci, že se vám chřipka vyhne. A co víc, dobrý pocit ze správného životního stylu rozhodně potěší.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen − three =