Kariéra

Česko bude s Izraelem pronikat na třetí trhy

Český export do Izraele loni vzrostl o 58 % a v budoucnosti by tento trend mohl pokračovat. Naše firmy mezi sebou spolupracují a ekonomika je čím dál víc provázaná. V budoucnu bychom společnými silami mohli pronikat na třetí trhy.

Vzájemná spolupráce roste

Přímý vývoz do Číny je dvojnásobný oproti Izraeli, export do Izraele je mimo Evropskou unii pátý, za ním se drží i takové země jako Japonsko. Například česká firma Meopta Přerov udělá čtvrtinu obratu v Izraeli a podobně to funguje i naopak. Izraelská firma Teva je u nás 14. největším plátcem DPH. Vzájemnou spolupráci rozvíjí i projekt Iron Dome. V rámci něj Izrael pracuje na radarovém systému, který si pečlivě střeží – z důvodu bezpečnosti a vojenských technologií. Nám jej bez potíží prodali, protože se na něm podílí pardubická univerzita a tamní firma Retia.

Brzy bychom se mohli spojit a dostávat se na nové trhy

Advokát Pavel Smutný, který je prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory (ČISOK), si představuje společnou budoucnost v pronikání na třetí trhy. Podle něj k tomu máme vhodné podmínky a během pěti let bychom se mohli společně dostat do Afriky, jihovýchodní Asie a dalších zemí, kdy už je aspoň jeden stát přítomný. ČR totiž potřebuje firmy, které budou podnikat ve třetích zemích a zisky budou odvádět zpět domů. A to by se mohlo podařit právě díky spolupráci s Izraelem.

Podle Smutného se musí ČR zviditelnit

Díky naší kooperaci by podle Pavla Smutného svět mohl pochopit, že nejsme jen nějaká banální protikomunistická země. Stejně by z toho těžil i Izrael, který by třeba ostatní evropské státy přestaly vnímat jako válečnou ekonomiku z Blízkého východu. JUDr. Pavel Smutný je prezidentem ČISOK už od roku 2009. Pohybuje se v oblasti mezinárodního obchodu a snaží se rozvíjet kulturní aktivity v ČR. Je prezidentem vlastního nadačního fondu Bohemian Heritage Fund a je majitelem advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 + five =