Alice Bochňáková a její fotografie pod vodou
Nezařazené

Alice Bochňáková fotografie pod vodou – rozhovor

Rád si prohlížím snímky jiných fotografů, nechávám se inspirovat tím, co bych také jednou rád fotil a co z nedostatku času nemůžu fotit a sem tam dám někomu komentář, když se mi snímek líbí, nebo když se mi naopak něco na snímku nelíbí tak řeknu co a vysvětlím důvody. Nedávno jsem však narazil na snímky, které byly foceny pod vodou hladinou, které mne zaujaly natolik, že jsem autorce fotografií napsal dotaz, zda by mohla trošku přiblížit jak to vlastně dělá. Autorkou fotografií je paní Alice Bochňáková, fotografka profesionálka, která byla ochotna odpovědět na mé dotěrné otázky a rozhovor s ní si můžete přečíst níže, stejně tak prohlédnout její úžasné fotografie.

1. Styl ženy: Jak jste se vlastně dostala k focení pod vodou, jak takový nápad vznikl?

Alice Bochňáková: K normálnímu focení, tedy nad vodou, jsem se dostala před cca 20 lety, kdy jsem jako dárek dostala svůj první fotoaparát. O pár let později jsem se začala věnovat přístrojovému potápění, což vedlo k propojení.

Fascinovalo mě pod vodou pozorovat , vnímat soubor mnoha skutečností a jejich detailů, které se vzájemně doplňují, prolínají, a tak tvoří neopakovatelný, netradiční fascinující celek. Mluvím o neobvyklém chování světla, jeho lomu o vodní hladinu, o pomalém, ladném pohybu věcí, vlasů a samozřejmě i pohybu lidí. Také o schopnosti uvolnění, o tom, být sám sebou, uvědomování si lehkosti a   prostoru. Vodu vnímáme jako relaxaci, cítíme ji na kůži, vytváří příjemno. …

A mě na tomhle všem neskutečně láká, to vše se pokusit co nejvěrněji otisknout, zachytit na ten malej digitální čtvereček snímače….

… a že to není snadný.-)))

 

2.Styl ženy:  Co všechno pro takové focení potřebujete – tedy jakou k tomu máte fotovýbavu a i jinou výbavu ?

 

Alice Bochňáková: K focení používám fotografickou profesionální techniku řady Nikon, zábleskové přístroje Ikelite, mobilní podvodní světla světla Green Force + světla nad vodou. Pak kyslíkové přístroje pro účely jak dýchání při přípravě na focení  pod vodou,  tak na tvorbu bublinek. Také zátěže  pro lepší stabilitu dekorací i osob.

Navíc pak spousty ostatních záležitostí, jako je foto pozadí za fotografovanými modely, dekorace, případně kulisy, šaty, paruky atd ..

 

3. Styl ženy: Kolikrát musíte snímek pořídit, aby to bylo to pravé ořechové dle vašich představ?

Alice Bochňáková: Počet snímků je bohužel omezen několika faktory Jednak baterie v blescích a světlech vydrží cca 1h a dále pak vliv teploty vody v bazénu. Ta je sice 29 st teplá, ale po cca 1h je prostě  znát chlad. Což značně ovlivňuje potřebné uvolnění..-) Také ne pokaždé po zanoření, kdy si nejdříve nad hladinou vysvětlíme, co a jak, snímek pořídím. Můžou zavazet vlající vlasy, látky na šatech, bublinky či nevhodný výraz fotografovaného atd.

Celkově tedy za jedno cca jednohodinové focení pořídím kolem 80 fotografií. Vyjde asi 50, třicet z toho veřejně použitelných a  jedna či dvě na výstavu. Což je ale nástřel, neb každé focení je jinak složité svým pojetím i zpracováním.

Ale na Váš dotaz, kolik snímků bych měla pořídit, abych získala snímek dle mých představ..jó, těch by muselo být mnohem více. Jsem neustále nespokojená s výsledky, neb vše jde udělat lípěji a ten fakt mě nesmírně dráždí a žene dál..-)

 

4. Styl ženy: Kde focení realizujete? Předpokládám, že potřebujete čistou vodu..

Alice Bochňáková: Pořizování snímků pod vodou je samozřejmě, alespoň z mého hlediska, nejlepší v přirozeném prostředí včetně zdroje světla, tedy moře nebo jezero a slunce. Pár snímků v moři jsem vyfotila ( např. dívka  a hlubina), ale většinu záběrů tvořím v soukromém bazénu v Praze.

5. Styl ženy: Co dalšího připravujete?

Alice Bochňáková: Plánů a představ mám spousty. Ráda bych trošku změnila pojetí své podvodní fotografie, více čistoty, jednoduchosti, méně dekorací. I když v hlavě mám projekty, kde jsou složitější scenérie, takže kulisy budou potřeba. Nechám to  na náladě, vlastní tvorbu realizuji víceméně  spontánně, na rozdíl od fotografování na zakázku J

Co se týče veřejné prezentace fotografií, mám v plánu vernisáž v Praze někdy na podzim. Něco jako retrospektiva mé podvodní  práce za 10 let.

 

6.Styl ženy: Mohou někde aktuálně čtenářky našeho magazínu vidět vaše snímky? Případně mohou si je i koupit?

Alice Bochňáková: Fyzicky snímky v tuto chvíli bohužel nikde veřejně vystavené nemám, ale pokud by byl zájem o nahlédnutí mé práce, můžou je vidět na mých webových stránkách Alice digiart.

Již vytvořené fotografie si zakoupit mohou, cena  je pak odvislá na velikosti a materiálu výstupu ( tisk na fotopapír či plátno) a nebo je tu možnost nechat se vyfotografovat a mít netradiční zážitek a originální snímky sebe či svých blízkých.

Alice Bochňáková a její fotografie pod vodou

Alice Bochňáková a její fotografie pod vodou

Alice Bochňáková a její fotografie pod vodou

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 − five =